Германија размислува наскоро да ги укине сите мерки – клучниот министер кажа кога би можело да се случи тоа

Во Германија има сè погласни барања, дури и од највисоките власти, земјата да го следи британскиот пример и за неколку недели да ги укине сите преостанати ограничувања поврзани со коронавирусот, пишува Телеграф.
Еден од клучните министри во кабинетот на канцеларката Ангела Меркел, германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас, недвосмислено во вторникот рече:

– Ако на сите во Германија им биде понудена вакцината, веќе нема законско или политичко оправдување за какви било ограничувања. Тоа може да се очекува до август, рече Маас.
Неговата забелешка следеше по сличните коментари од раководителот на едно од највлијателните германски медицински здруженија.

– Најдоцна до септември, вакцината ќе им биде понудена на секој што сака да се вакцинира, а скоро сите мерки за корона ќе треба да се укинат, рече Андреас Гасен од Националното здружение на лекари во секторот за јавно здравствено осигурување.

„Секој тогаш може сам да одлучи дали ќе продолжи да ја носи маската, но тоа повеќе не треба да биде задолжително“, рече Гасен.
Досега повеќе од 55 проценти од Германците примиле единечна доза на вакцина, а скоро 40 проценти се целосно вакцинирани, посочува Телеграф.

Во Велика Британија, една доза беше дадена на 66,8 проценти од населението и скоро 50 проценти од популацијата беше целосно вакцинирана. Во Хрватска, околу 37 проценти од населението досега примиле барем една доза, додека 28,3 проценти од населението се целосно вакцинирани.
Германија веќе укина значителен број ограничувања. Тековните мерки варираат во зависност од регионот, но во повеќето области маските за лице повеќе не се задолжителни на отворено и се потребни само во продавниците и јавниот превоз.

Ноќните клубови, театри и местата за концерти се отворени од јуни во Берлин и блиските региони. Собири до 100 лица се дозволени на отворено, а до 10 лица е дозволено да се собираат во затворени простории.
Сепак, овие ограничувања не вклучуваат лица кои биле целосно вакцинирани, и повеќето од постојните ограничувања и онака веќе не важат за нив.

Така, тие не мора да се изолираат доколку стапат во контакт со заразено лице, ниту пак треба да ги бараат своите контакти. Тие исто така не треба да бидат ставени во карантин, ниту да презентираат негативен тест при враќање од таканаречените „жолти“ дестинации.
И покрај овој релаксиран пристап, Германија сè уште нема забележано нов скок на инфекции.

Покрај тоа, Германија во моментов има некои од најниските бројки во Европа со неделна инциденца од 4,9 случаи на 100 000 луѓе, а во понеделникот беа регистрирани само 392 нови случаи и 29 упокоени случаи.
Извор: Јутарњи

Претходна статијаРаботи ли нешто оваа девојка: Анастасија Ражњатовиќ пак на одмор (ФОТО)
Следна статијаЛила ја откри својата најголема животна желба (ФОТО)