Германија размислува на оние кои одбиваат да се имунизираат да им забрани влез на овие места

Вчера најпознатиот српски епидемиологот Предраг Кон изјави дека етичките принципи на јавното здравство се разликуваат од општите етички принципи, па затоа треба да размислиме за начинот на одделување на вакцинираната и невакцинираната популација.
Тој изјави како гостин на ТВ Прва дека бројот на новоинфицирани со ковид е помал отколку порано, но дека се зголемува, како и дека станува збор за немилосрден процес во следните неколку недели, или до еден месец.

„Станува рационално да се мисли дека оние кои се заштитени треба да се соберат, со вакцина, тест или потврда за минато заболување.
Рационално е да се размислува и (заради оние) кои сакаат да работат, угостителите, на пример, мораат да работат, треба да бидат заштитени и со својот пример да покажат што очекуваат од гостите. Но, постои етичка дилема што можеме да ја решиме“, рече Кон.
Тој додаде дека голем дел од светот прибегна кон „нешто што личи на дискриминација“ и дека автоматски се поставува прашањето дали ваквите мерки се неуставни, но според него, професиите поврзани со здравјето треба да бидат предмет на задолжителна вакцинација.
„Имате ситуација кога некој може ненамерно да зарази друго лице. (Слично на тоа, ние веќе правиме вакцинација) против грип, сипаници, дифтерија … Овие се законски задолжителни вакцинации за здравствените работници.

Ова само го покренува прашањето за волјата, и за политичката волја. „Како и секогаш, се проценува дали мерката може да се спроведе или не“, рече Кон.
Коментирајќи ја потребата од трета вакцина, Кон рече дека вакцинираното лице ќе донесе одлука со неговиот избран лекар и дека иако новите истражувања покажуваат дека две дози се 42 проценти ефикасни во спречување на инфекцијата, сепак тие се 91% ефективни против потешките форми на ковид случаи.
Слично на епидемиологот Кон и епидемиолозите во Германија денеска соопштија дека можеби е потребно да се воведат ограничувања за невакцинираните лица, доколку бројот на заразени во земјата во следните месеци повторно достигне максимум.
Шефот на кабинет на германската канцеларка, Хелге Браун, за Bild am Sonntag изјави дека не очекува уште еден локдаун поради коронавирусот во Германија.

Браун кажа дека на невакцинираните лица ќе им биде забрането да влегуваат во ресторани, кина и стадиони, бидејќи ризикот е преголем.
Тој додаде дека „вакцинираните сигурно ќе имаат поголема слобода од невакцинираните“.

Ваквите мерки, како што оцени, би биле законски затоа што „државата има одговорност да го штити здравјето на своите граѓани“.
Претходна статијаНајчевска: Сакаат да го елиминираат единствениот заштитник на малиот човек
Следна статијаПознат професор има нешто да ви каже: Оригиналниот мед се препознава само на еден начин