Зад песната „Због једне дивне, црне жене“ се крие романтична приказна-ова е жената за која е испеана

Стариот хит „Заради една црна жена“ неодамна бил прогасен за едена од најубавите балади, а зад оваа песна се крие една романтична приказна.

Пејачот Кичо Слабинац кој ја отпеал оваа нумера, ја напишал на авионски лет од САД до Загреб. Хитот настанал далечната 1972 годин, а тој бил на турнеа во САД каде всушност ја запознал таа „убава црна жена“.

Loading...

Тој морал многу брзо да се врати на Балканот, па следел тежок период во кој таа му недостасувала.

Станува збор за Мирјана Антоновиќ која пред околу 4 децении живеела во САД, каде се преселила од родниот Белград, а таа не криела и потврдила за српските медимуми дека песната била напишана за неа.

По 40 години, пејачот Крунослав Кичо Слабинац се сретна со белграѓанката Мирјана Антоновиќ за која ја напишал песната „Заради една прекрасна црна жена“. Неговата прва љубов, како што ја нарекува, лани му испратила порака дека сака да се видат, ама тој тогаш не ѝ одговорил, пишува хрватскиот портал „24 сата“.

„Не сакав да ги уништувам спомените, ниту да ја повредам жената со која сум во врска последниве 20 години“, рекол 74-годишниот пејач. Ама кога годинава добил порака да се најдат на сладолед, решил да ја прифати.

„Мирјана ми беше првата љубов, многу бев вљубен во неа. Заедно бевме 4-5 години, ама тоа беше врска на далечина. Таа живееше во Америка, таму и се запознавме кога бев на турнеја. Со часови разговаравме ноќе, кога телефонот беше поевтин, а одев во Њујорк кога ќе можев. По неколку години, таа ме остави. Рече дека ништо нема да биде од нашата врска. Јас не сакав да се селам во Америка, таа не сакаше да се врати тука“, раскажал Слабинац.

Открил и дека бил многу повреден кога го оставила.

„За среќа, направивме песна што ќе нè надживее и неа и мене“, рекол тој и додал дека е среќен што овој пат ја прифатил нејзината покана за средба.

„Глупаво е да не разговараме. Сакав да го задржам споменот на тоа што беше. Кога се сретнавме, се изненадив колку добро се држиме двајцата. Поразговаравме, се смеевме и се разделивме како пријатели. Премногу убави работи ни се случуваа додека бевме заедно за да се однесуваме како странци“, рекол Кичо.

Крунослав Кичо Слабинац е роден на 28 март 1944 година во Осиек. Со музика и глума почнал да се занимава уште од основно училиште. Тој свирел на тапан и глумел во детскиот театар. На крајот на 1950-тите години, тој почнал да ја слуша музиката на Елвис Присли и го заменил тапанарот со гитара.

Набрзо почнал во музичкото училиште каде што научил да свири на класична музика на гитара, но не му се допаднало. Во тоа време, во раните 1960-ти години, заедно со тамбурашкиот виртоуз Антун Николиќ Туце, Алберт Красниќ, Владимир Лазиќ и Мирослав Шарановиќ го основале првиот рок-бенд Торнадо, потоа Кон Тики и на крајот Динамит. Тие биле на натпреварот за рок-бенд во Загреб и Белград, каде што два пати победиле. Динамити свиреле рокенрол и други жанрови, а подоцна отишле да свират во германските клубови каде што ги извеле песните на Ролинг Стоунс и Кинк.

Пред да замине во воена служба, тој ја свирел песната „Плачејќи време“ (во тоа време голем хит на Раја Чарлс). Откако Слабинац го напуштил Динамит, речиси комплетен состав на композицијата се изменил, а наместо него на местсто на вокалот дошол Дадо Топиќ.

По враќањето од ЈНА, Слабинац ја претворил својата соло кариера и се преселил во Загреб, каде што ги изведувал песните на Том Џонс и Елвис Присли. Тој победил на натпреварот за пеење, а откако му била дадена можност да настапи во реномиран клуб во Загреб, каде што оделе познати музичари, тој бил запознаен со композиторот и продуцент Никица Калоѓер, кој во 1969 година настапил на Сплитскиот фестивал.

Слабинац пеел на фестивалот забележана песна „Само за љубов“. Првата плоча од вечна бука била наречена „Русокоса“. И огромен успех. Ретко кој знае дека тој ги напишал и 1969-тите. Го обележила … иако имал еден, можеби поголем хит. Една година по тоа победил на фестивалот Опатија со песната „Нема да бидеш моја“, на која што автор е Александар Корач. Следната година во 1971 година на натпреварот за европска песна (Евровизија), тој ја претставувал поранешната држава и го освоил 14. место со песната „Твоето момче е тажно“.

Крунослав Слабинац наскоро станал еден од најпопуларните пејачи во областа на поранешна Југославија, а неговите композиции „Русокоса“, „Подари ми еден ден“, „Поради една убава црна жена“, „Три слатки зборови“ станале одлични хитови и му направиле огромен успех на музичката естрада.

Во средината на 1970-тите тој поминал некое време во Соединетите Американски Држави со желба да има музички успех таму. Кога се вратил во земјата, повеќе не можел да се најде во забавна музика и се свртел кон оригиналната народна песна и тамбурата. Тој постигнал голем успех со народната музика, но исто така редовно се појавувал на речиси сите забавни фестивали, каде што исто така го освоил првото место. Некои од овие композиции со кои постигнал голем успех биле делумно или целосно негово дело, како што се песните „Русокоса“, „Подари ми еден ден“, „Поради една убава црна жена“ и „Три слатки зборови“. Во својата долгогодишна музичка кариера, Крунослав Слабинац соработувал со бројни музички автори, меѓу кои и Ѓорѓе Новковиќ, Зденко Руниќ, Марио Михајлевиќ, Арсен Дедиќ, Маја Перфилјева, Драго Бритвиќ, Жељко Сабол, Кемал Монтено, Хрвоје Хедедушиќ и уште многу други.