Го имав најтажниот развод: Никој во историјата не се развел вака – Верица Шерифовиќ ги откри деталите од својот брак

0

Верица Шерифовиќ, мајката на Марија Шерифовиќ, го напуштила средното образование поради љубовта кон Рајко Шерифовиќ.

Пејачката еднаш зборуваше за својот брак, а како главен проблем го наведе ал кохолот, но и коцкањето.

Верица во бракот доживеала психичко и физичко насил ство, но издржала сѐ за доброто на својата ќерка. Верица во еден момент од бракот сакала да го остави тогашниот сопруг, но поради еден негов потег брзо се предомислила.

Таа поднела документи за развод, но тој имал врски во Крагуевац и успеал да договори Марија да му припадне нему.

-Доживеав тежок нервен слом и реков: „Па, нека биде што ќе биде“. Се откажувам од разводот, се откажувам од сѐ“. Сега после толку години можам да кажам, можеби мораше да биде така – изјавила во една прилика Верица и додала дека главната причина за нивните проблеми била всушност ал кохолот.

– Едноставно не можам да верувам дека две чаши ракија можат да сменат човек. Сите го сакаа затоа што беше дружељубив, пријател до коска, но кога ќе испеше две-три пијачки, тој веќе не беше тој човек.

Тешко се справував со тоа, не бев само јас, сите патевме, вклучително и свекор ми, свекрва ми, снаа ми… – изјави тогаш пејачката и откри зошто насил ството го сокрила.

– Бев дете, што знаев на 18 години. Многу криев, дури и од моите родители. Да знаеше татко ми, ќе го распарчеше.

Па, некогаш можев да го сокријам, некогаш не – искрена вила Шерифовиќ во емисијата „Од профил“ и откри како всушност нашла сила да си каже дека е готово.

– Решив кога Марија ќе заврши гимназијата, јас да го завршам овој брак. Мислам дека го имав најтажниот и најкраткиот консензуален развод во историјата – рекла Верица и објаснила дека Рајко покрај ал кохолот имал и уште еден порок – коцкањето.

– Рајко сакаше да се коцка и му должеше пари на еден дечко, дојде дома и ми рече: „Треба да ми дадеш пари да вратам долг“, а јас му реков: „Добро, колку е?“, а тој одговорил 1.000 марки.

И јас на шега велам дека ќе му дадам 1500 марки, но дека мора да потпише заеднички развод. А тој само ми рече: „Нема проблем, повикај адвокат и дај ми пари“.

Полека реков, ајде прво да одиме кај адвокатот. И отидовме, потпиша, ги зеде парите и си замина, а јас бев разведена жена – се присетила таа и откри дека после тоа се чувствувала малку збунето.

– Се најдов во чудење, тоа чувство – да плачам, да се смеам. Адвокатот ме гледа и ми вели: „Вера, сакаш ли чаша вода?“, а јас го прашувам: „Може ли да добијам убаво кафе?“ И не ме прашувај ништо“.

Го гледам тоа кафе, пушам цигара и се прашувам – имам дваесет и нешто години, толку многу енергија, да не зборувам за мојата убавина, младост, пеење, пари, готвење, сè наеднаш да пресечам.

Веројатно мислеше дека хартијата трпи сè – изјави Верица која се развела од Рајко во 2003 година.

На прашањето на водителката Весна Милановиќ кога Рајко ја сфатил сериозноста на ситуацијата, Верица одговорила:

-Кога се спакував и дојдов во Белград. Тогаш сфати дека е готово, но не направи проблеми.

По разводот пејачката остана во добри односи со поранешниот сопруг.

Претходна статијаЕлена Велевска се фрцкаше како манекенка вака облечена, и објави супер вести за нашинците од Германија (ФОТО)
Следна статијаИван од Либеро кај Лазаров проговори дали го следи лоша карма после Јана Серафимова (ВИДЕО)