Снежана Ѓуришик проговори за болниот период и што ја спасило и ѝ ја вратило вербата

0

Снежана Ѓуришиќ е една од најпознатите српски пејачки. Таа е омилена и на македонската публика, бидејќи е дел од жирито на „Sвезде Гранда“, шоу кое е многу гледано кај нас.

Снежана Ѓуришиќ го одбележува 6 јуни како ден на нејзиното раѓање, па во шоуто откри дали е од оние кои сакаат да го слават тој ден или воопшто не размислуваат за тоа..

Јас не сум некој што дава сè за прослави, родендени… Но, секако мислам дека некои треба да се слават, а овие други да бидат обележани.

Мислам дека треба да биде ден што ќе се разликува од сите други – открива таа.

Некако мислам дека е убаво да се дружам со луѓе кои ти се драги и пријатни и не мора секогаш да биде со некоја галама, доволно е радио во позадина, да разговараш дома, да се забавуваш само ако сакаш да, се разбира.

Снежана често ја посетува Америка, бидејќи нејзината ќерка живее таму со своето семејство, а пејачката ги открива деталите за улогата на баба.

Кога и да заминам, се дружиме, шетаме, талкаме, се забавуваме. Тие се големи, па затоа е полесно со нив. Денес ништо не е далеку, ништо не е невозможно, само да бидеме живи и здрави – заклучува Снежана.

– Идејата за „враќање во нормала“ звучи крајно примамливо и во човечката природа има потреба од зона на удобност, чувство на сигурност. Сепак, мислам дека нè чека неизбежна промена во начинот на живот, и колку побрзо го прифатиме тоа, ќе дојде помек.

Со нетрпение ги очекувам настапите и ќе се вратам на работа со ветување пред себе дека ќе уживам во тоа.

– Забавно е што кога ме прашаа за провокација, во служба на провокација, имам можност да објаснам дека не одговарам на провокации од повеќе причини:

Образованието е секако на прво место, а потоа и здравиот разум. Ништо добро не може да излезе од таква состојба на умот и нема потреба да се справувате со тоа“, изјави таа неодамна.

Иако не се експонира во јавноста, а животот го гради во Америка далеку од поп водите, Маја Двозденовиќ, ќерката на Снежана Ѓуришиќ, не го крие својот талент за пеење.

-Гените се чудо, гордо истакна Снежана на социјалните мрежи кога објави видео во кое пее со својата ќерка Маја, без да ја крие возбудата, пишува „Гранд.онлајн“.

Снежана живееше во среќен брак цели 36 години додека не се упокои нејзиниот сопруг, Слободан Гвозденовиќ, по што мина низ тежок период пропратен со депре сија, од кој сепак излезе како победник и денес максимално ужива во животот.

Иако би сакала да може да го заборави тој период, Снежана на тоа гледа како на нешто што ја направило посилна и не се двоуми јавно да проговори за тоа за да го искористи својот пример за да им помогне на многумина кои можеби не ја гледаат светлината во темните моменти од животот.

– Прво треба да забележиш, да знаеш дека си депре сивен, а ако не забележиш има членови од семејството кои ќе ти укажат на тоа.

Но, самиот факт што сакав да бидам сама ми кажа дека имав проблем. Потоа оставате да се смири ситуацијата со текот на времето, но не само што функционирате, мора да имате и дополнителна волја.

Одев на разни разговори со психолози, спиритуалисти и пријатели… – објаснува Снежана во емисијата „Ѕвезде Гранда Специјал“, која тврди дека ја спасиле постапките на повеќе фактори.

– Благодарение на волјата, а пред сѐ на Бога и на сите помагала, успеав да се извлечам од неа.

Размислував дека сега ќе се посветам на себе и ако ми се случи некој што ми се допаѓа, ќе бидам благодарна на Боже што бил до мене – искрена е пејачката која истакнува дека првата фаза во решавањето на проблемите е самопрепознавањето.

Претходна статијаСлаткар искрено раскажа за бракот со Сања
Следна статијаАлександра Мијалкова кажа искрена приказна за гест на нејзините синови, а ја спомена и снаата, сопругата на Јордан