Слаткар искрено раскажа за бракот со Сања

0

Раперот и композтитор Марко Маринковиќ- Слаткаристика во една е еден од најпопуларните музичари кај нас, а го знаат и во Бугарија. Во една прилика, во интервју за programata.bg тој зборуваше за неговото маало, Ново Лисиче.

-Тоа е македонскиот Бронкс. Нашите први хип-хопери започнаа од таму и кој не слуша рап во Ново Лисиче, го теп-аат на улица.

Никој не се осмелува да слуша метал, панк, рок, чалгија. Сега живеам во сосема поинаква населба, но останувам Марко од Ново Лисиче.

Има и луѓе кои велат дека правам некоја измислена музика. Професионално се занимавам со музика долги години и тешко ми е да најдам заеднички јазик со римите што денес ги подредуваат некои подземни хип-хопери.

Моите песни се музички, се обидувам да раскажам приказна, да не се лутам и да возам. Раперите кои само се откажуваат, навистина не знаат да пишуваат текстови.

95% од моите текстови се биографски.. Мојата најбиографска песна е Да полетам. Татко ми всушност порасна во сир опит-алиште, и за мене тој останува најголемата личност што ја познавам.

Тој успеа да стори сé, почнувајќи од ништо. Имаше денови кога немавме пари или храна, но тука станав маж.

Јас не сакам блескави трговски центри. И јас сум голем обожавател на Емир Кустурица. Цел живот сонував да снимам на такво место. Дури сакам да снимам филм – може да биде мјузикл (се смее).

Тој исто така зборуваше и за свадбата со Соња, која се случила токму на 27 август во 2014 година. Сања е поранешна Мис на Македониоја, а сега е соработник на Марко.

-Со Сања имавме модерна свадба. Не поминаа три дена, но траеше шест часа. Имаше народна музика. Дали ја знаете оваа песна ?? Таа ми е омилена.

Имавме и три хип-хоп диџеи, а за време на паузата кумот ме изненади со цига-нска музика. Го покани Ферус, еден од најдобрите саксофонисти во Европа. Искрено, ги дадов сите мои пари на него и неговиот оркестар!“

Слаткар има нова песна која се вика „Сибир“, а во интервју за „Слободен печат“, раскажал како настанала таа песна:

– Кога почнав да ја пишувам песната, инспирација ми беше кафаната, затоа што тој период решив да престанам да пијам алк охол и навистина бев гн евен на сѐ што е поврзано со алкохол, а посебно на „Институцијата кафана“ како вруток на целата приказна.

Пет години немав ставено капка алко хол во уста, а тоа што го поминував додека се одвојував од старата „љубов“ за мене беше Сибир“, изјавил Слаткар.

Потоа, тој по долго време прозборел за својата сопруга Сања Николиќ и рекол:

Сања е маркетинг доктор и со нејзината агенција има многу работа, сериозни клиенти и нема многу време, освен за Моша и мене. Потоа кажал дали со Сања планираат уште деца.

Инаку, нивниот син Моша наскоро ќе полни три години, а за плановите за проширување на семејство Слаткар рекол:

– Па, види, тоа е дар од Бога… кој не би сакал таков подарок?“, искоментирал Слаткар.

Претходна статијаСнеже Велков проговори за својот Дарко и какви очекувања има од него: Сакам маж ми да ми носи кеси (ФОТО)
Следна статијаСнежана Ѓуришик проговори за болниот период и што ја спасило и ѝ ја вратило вербата