Сѐ уште се будам наутро и не сфаќам што се cлучило: Николина не може да се помири со упокојувањето на сопругот – „Cакавме нов живот“

0

Вдовицата на Видојe Ристовиќ, Николина Пишек, е во центарот на вниманието на јавноста поради јавната расправија со таткото на нејзиниот покоен сопруг, Витор Ристовиќ, главно поради наследство.

Миша Гроф излезе во медиумите со сериозни об вин увања на неговата снаа.

– Николина ми го yb и синот! Купувала куќи, патувања, базени, барови, фирми…

Потрошила ненормални суми на пари. Видоје ја школуваше ќерка ѝ од првиот брак во Лондон и ги финансирал нејзините трошоци.

Не знам каков имот сака, Видоје беше богат, но тоа се мои пари. Мора да е свесна дека ништо нема да ѝ дадам, а ако почнам да откривам сѐ што знам за неа, ќе биде уап сена – остар беше Миша на самиот почеток на разговорот, кој потоа ги откри шокантните детали од бракот на Видоје со Николина.

– Николина беше со Видоје само за пари, двајцата не спиеле заедно повеќе од две години. Доаѓаше во Загреб, и ги носеше парите што ги бараше, а потоа одеше во хотел да спие.

Таа жена беше ненаситна, бараше стан во Лондон, кучињата ѝ се маникир, континуирано почнуваше некои бизниси, заедно патуваа половина свет.

Кога веќе не знаела што да прави со парите ги фрлила на глупости, за време на бракот Видоје потрошил милиони евра на неа. Никогаш не му кажав збор на син ми, само сакав да биде среќен, иако бев свесен за сѐ.

Неколку месеци пред упокојувањето на нејзиниот сопруг, таа јавно проговори за своите родители, а откри дека на почетокот не ја поддржувале во нејзината одлука да се занимава со јавна работа.

– На родителите им требаше многу да сфатат што правам. Дури подоцна сфатија… Тие се родители на стара паричка. Сакаа да бидам осигурана, што значи тоа…

Да бидам здравствено осигурана, мојот работодавец да го плати тоа, а не јас да плаќам сама, концептот не им беше баш јасен.

За нив беше несфатливо што значи „самовработен“. Дека имам и редовни примања, стабилна плата – изјави Николина Пишек, чиј татко се упокои минатата година.

– Не се радуваа на изборите што ги имав. Би биле најсреќни да работам на суд или нешто слично… (се смее). Не беше така.

Подоцна многу ми помогнаа, особено со ќерка ми, која ја имав на 21 година, кога студирав на факултет. Бев самохрана мајка – додала во таа прилика пејачката.

Николина многу тешко се справува со оваа трагедија откога го загуби сопругот. Сепак, таа се труди ќерките да не ја забележат нејзината тага.

„Никогаш не се справуваш најдобро. Нема загуба со која можеш добро да се справиш. Загубата е загуба. Мој дополнителен проблем е што не успеав да ја обработам ниту една година подоцна.

Има уште утра кога се будам и не разбирам што се случило и колку работите се сменија. Можеби е добро што сѐ ми се случува толку брзо, што немам време да размислувам. Постојано се плашам дека тоа што треба да се обработи наеднаш ќе се случи и само ќе се сруши.

Хаосот што ми се случи не ми даде можност да бидам со себе и да се справувам со емоциите.

Да ги ставам работите на свое место, туку со сила ги туркам на некои нови места. Се трудам да не дозволам никој, мислам на моите деца, особено на помалата ќерка, таа не ја забележува мојата тага“, изјави водителката за „Слободна Далмација“, која со Видоје имаше помлада наследничка, Уна Софија, додека од претходниот брак ја има постарата ќерка Хана.

Николина признава дека претходната година ѝ била најлоша досега.

„Сè беше исклучително тешко. Да се ​​најдеме себеси на нов почеток. Во моментот кога тоа се случи, моравме да се преселиме во нов простор за живеење, среќни за иднината пред нас, далеку од некоја токсична средина. За жал, не успеавме.

Токму кога се радував на подобар почеток, се случи поинаков. Навистина морав да почнам од почеток. Многу е тешко. Да се ​​најде сила и да се снајдеш во таква ситуација без никаква поддршка, додека јавноста и медиумите го анализираат секое ваше движење, гест, минато, сегашност, иднина, имотна состојба…

Сите имаа што да кажат, а никој не беше на мое место. Тој притисок од јавноста е можеби најмалку тежок. Реалноста е многу потешка од тоа“, објасни водителката која на секој начин се обидуваше да собере сили да продолжи понатаму.

„Важно е да одите ден за ден, чекор по чекор. Не смеете да гледате во правец на планината во која треба да се искачите, бидејќи тоа може да ве демотивира. Но, ако погледнете во вашите нозе, тогаш го гледате само тој чекор, а потоа во еден момент гледаш зад себе и гледаш колку далеку навистина си стигнал. Само така може да се истурка“, заклучила таа за споменатиот медиум.

Претходна статијаСаша Ковачевиќ проговори за бракот со Зорана Таcовац, која е бивша на Богдан Срејовиќ: Јас сум оженет човек!
Следна статијаОва e најсаканиот маж во животот на Кpистина Димитри, покрај cинот Давид, многу cи личат (ФОТО)