Поевтино e овде отколку во Белград, се селиме – ќе си заминат ли Шерифовички од Србија?

0

Марија Шерифовиќ на публиката и приреди задоволство да ја запознае во сосема поинакво светло преку нејзините блогови и да им прикаже дел од своето необично-обично секојдневие.

Победничката на Евровизија за прв пат ја однесе мајка си во Дубаи и покажа колку е нивната блиска врска, но и какви необични ситуации им се случуваат на патувањето.

– Сигурна сум дека овие денови ќе бидат незаборавни. Еве веќе почна да ме малт ретира затоа што го сака нејзиното карамела макијато и да за пали пура.

– Бндете фини, бидете фини – и рекла ќерката откако на вратата се појавиле двајца момци, а Верица не можела да го сокрие задоволството што полни торби пристигнале во три часот навечер.

Пејачката, инаку, објасни дека Верица повеќе сака апартман отколку сместување во хотел, а во својот блог објасни и зошто.

– Ако не можам да се фатам за тенџериња, тави и шпорети, денот ми е уни штен. Родена сум таква. Утре имате пржени јајца и тост и сирење за појадок.

Мора да се храните здраво. Зарем не е срамота да се каже дека гибаница сум правела во Белград и дека сум ја однела дома?! – призна Верица во блогот.

Таа една мајка и рекла дека постојано размислувала што ќе јаде нејзината ќерка, а додека Марија се одмарала на плажата, Вера ги подготвувала оброците.

– Меко испржени јајца, па млечен намаз- сирење. Па, јаболко, јогурт…

– Верица почна да набројува откако донесе храна на плажа, а Марија веднаш седна на клупата.

Верица цело време ги споредувала цените и вели дека повеќе пари троши на пазарот во Белград отколку во Дубаи. Сепак, една ситуација од пазарот изненади.

-Цела пензија ми отиде. Со што да бидам задоволна? Чаршаф чини 1.000 динари, дома чини 350, а на пазар 180. Значи, штедам многу, одам на пазар и купувам чаршаф“, се изнервирала Верица.

Уште една ситуација ја изнервира Верица и тоа на плажата откако била фатена како пу ши од странските чув ари, што е строго забрането во Дубаи, па побарале да ја изгаси цигарата.

– Како може да не е во ред? Што ми зева тука? – викнала Верица, додека момчето од обезбедувањето чекаше да ја изгаси пу рата, а Марија ѝ рече:

– Застани до кантата за отпад и пуши. Ајде, изгаси ја цигарата пред очи!

– Е, сега кога ги нема, пак ќе запалам – одговорила Вера, а ќерката и дала совет вреден злато.

-Треба да пуш иш цигара, а не да ги нервираш со пура – и рекла мајка ѝ.

Инаку, на Верица ѝ е прв пат во Дубаи – рекла Марија веднаш штом слетале, а потоа на инсистирање на мајка и отишле на пазар за да може Верица да ги купи сите потребни намирници, иако веќе донела од Белград.

– Поевтино во Дубаи отколку во Белград. Се селиме во Дубаи – рекла Верица, а во текот на ноќта повторно нарачала намирници за да подготви храна за Марија и неа следниот ден.

Претходна статијаВодителката Цеце од „Телма“ која чека бебе откри лична приказна- еве што замислувала цел живот, а сега ѝ се остварува
Следна статијаТрајковски: Сакав да го вдомам БТ-052 ама не ми успеа, сепак, решив да го хранам