Мирослав Илиќ проговори зошто до ден денес не зборува со Лепа Брена, ова е вистината која многумина ги интересираше

0

Пејачот Мирослав Илиќ вели дека поп-музиката не е она што беше, а многу колеги кои навистина биле големи уметници веќе не се живи.

Сепак, и меѓу оние кои можеби ќе успеат еден ден да го заменат тој стар тим, пејачот го гледа Слоба Радановиќ, кој, за жал, има за што да се жали.

– Бев член на жирито во Ѕвездите на Пинк кога Слоба се натпреваруваше и му предвидував успех, талентот тогаш го видов во него.

Момчето работи напорно, баран е, но слушам дека гласот веќе му се заморува. Мора да го намали бројот на тезги ако сака долго да се занимава со овој бизнис.

– Разбирам дека има потреба, дека сега е во форма, да заработам пари, му требаат за семејството, но мора да се грижи бидејќи се чувствува уморен – вели Мирослав, кој додава дека, кога е во прашање кариерата има две неостварени желби, но дека колешките се кул.

– Во животот имам снимено два дуета, едниот со Добривој Топаловиќ, другиот со Лепа Брена. Едноставно, песните не одеа. Имам желба, и спомнав, да снимам нешто убаво со Марија Шерифовиќ и Јелена Томашевиќ, но ништо не се случи на тој план. Не знам, можеби не слушнале или не им кажале – вели Илиќ.

Имено, мајката на пејачот се упокоила кога тој бил млад, имал 25 години. Неговата мајка го напуштила овој свет на 47-годишна возраст, додека тој бил многу приврзан за неа.

До крајот на животот ќе жали што не дочекала да го види неговиот голем успех. И откако мајка му се разболела, Мирослав сакал да се откаже од пеењето.

„Никогаш не ми било потешко. Ги прок олнав парите, турнејата, кариерата, песната… Дури и се заколнав дека никогаш повеќе нема да земам микрофон.

Се чувствував како песната да ги укр аде последните денови што морав да ги поминам со мојата сакана личност. Кога се вратив од Бугарија и ја видов мајка ми, знаев дека нејзините часови се одбројани“, вели пејачот.

„Таа ми рече: „Синко, песната е твојот живот, лебот на твоите деца. Знај, твојата песна им е потребна на многумина. Ни самите не знаете колкава радост им носите на луѓето кои никогаш не сте ги запознале или виделе.

За мајка ти, која те научи да пееш, тоа е најголема благодарност. Затоа ве молам продолжете ја песната, а јас ќе се излечам со тоа што ќе замислам дека пееш и ги радуваш луѓето.

Вети ми дека ќе продолжиш да пееш за мене се додека те служи грлото и песната. Вака ми рече мојата мајка“, изјави пејачкот за „Хит“.

-Мислам дека ги наследив сите добри квалитети од неа. Ја обожавав, беше многу посветена и грижлива“, вели Мирослав, кој го следел советот на мајка му и продолжил да пее музика по нејзиното заминување:

„Пеев, но имав чувство дека „песната зборува за тага“. Личноста која ме доеше со песна, ме инспирираше со љубов кон родното место, семејството, татковината, Морава, исчезна од мојот живот.

Едвај се опоравив по нејзиното заминување. Пеев тажно, како да вадам емоции од некој заклучен ков чег на тага. Дури и највеселите песни ме потсетуваа на мајка ми“, признал пејачот.

Mирослав Илиќ беше во посета на Македонија и гостуваше во емисијата „Г Карпет.“

Водителот на емисијата го праша Мирослав, со кои колеги/колешки од естрадата не зборува, и ја спомена Цеца, а Миросла одговори дека со сите е во добри односи, освен со Лепа Брена со која со години не зборуваат.

Лепа Брена и Мирослав Илиќ беа неразделни на почетокот на кариерата, заедно одеа на турнеи, ноќи и ноќи поминуваа заедно. И тогаш пријателството пукна и тие не зборуваат повеќе од дваесет години.

Естрада и јавноста сметаат дека главна причина за нивната кавга е бившата љубовница на Илиќ, Мирјана Антовиќ, со која пејачот добил вонбрачен син кој тој не го признал. На двајцата им се суди за татковство веќе пет години, а Лепа Брена е голем поддржувач на Антоновиќ.

Меѓутоа, како што пишуваат медиумите, причината за кавгата меѓу Мирослав и Брена е од сосема друга природа и нема никаква врска со неговата љубовница.

Имено, во далечната 1999 година, кога имаше бомба шки напад, Мирослав Илиќ јавно ја осуди и прозва Лепа Брена и нејзиното семејство бидејќи, како што рече, избегале од Србија и се засолниле во Америка.

Сепак, вистината е дека Брена и Боба се спакуваа со децата и навистина отидоа во Америка, но кога бомбарди рањето веќе започна да биде сериозно.

„Две недели откако почнаа да не бомба рдираат, Брена се согласи со Боба дека е подобро децата и тие да се засолнат кога ќе имаат можност, а потоа се спакуваа и заминаа за Америка.

Па, така би сакал секој нормален човек. направи ако веќе имаат можност. Бага бога имаше вој на. Не знам како можеше Мирослав да ја навредува поради тоа, не беше во право. Брена го обвини за тоа.

Од тогаш двајцата не се во добри односи“, изјави изворот за „Стар“. Од друга страна, пејачот Аца Лукас тврдеше дека Брена му наместила афера на Мирослав.

Претходна статијаБаба Винка од Ниш вози „фичо“ на 80 години: Во младоста немала можност на селото, но покрај внукот, сега сѐ ѝ е дозволено (ВИДЕО)
Следна статијаВесна Бејби откри- Вљубена сум, заедно ќе бидеме на мојот роденден