Баба Винка од Ниш вози „фичо“ на 80 години: Во младоста немала можност на селото, но покрај внукот, сега сѐ ѝ е дозволено (ВИДЕО)

0

Баба Винка од околината на Ниш има 80 години, но тоа не ја спречува да стисне на гаста на фичото.

Оваа баба е многу вита и сака да се забавува со внукот Јован и да се прошета со неговите интересни возила.

Јован Митровиќ, инаку, на јавноста и на љубителите на автомобили им стана познат по своето црвено „фичо“ кое минатиот месец го возеше на Копаоник и на снег ги покажа завидните можности на овој легендарен автомобил.

Тој на својот Инстаграм профил објави слика од неговата баба Винка и тој како го возат кабриолетот. Интересно е што баба Винка е возач аматер, но тоа очигледно не е проблем, што многу го ценат следбениците на Инстаграм.

Винка вели дека во младоста немала можност да вози автомобил бидејќи тие секогаш живееле на село и другите членови на семејството ги работеле тие работи.

Во еден од видеата, оваа баба се пошегува и вели дека претходно ја пуштале само волови да носи на пасиште.

Внукот Јован, сепак, за првпат ѝ го подарил воланот во раце и се потрудил да ѝ објасни како да го „вози“ автомобилот.

Оние кои веќе ја познаваат баба Винка од видеата на внукот Јован, кој живее во подножјето на планината Сува, знаат дека баба Винка има и други модели кои ѝ лежат покрај кабриолетот. Пред четири месеци баба Винка се прошета во познатата „фичо“.

Внукот Јован не се откажува од идејата дека неговата баба ќе продолжи да вози други коли и најавува нови авантури со баба му, Винка.

– Баба Винка има многу обожаватели, луѓето постојано прашуваат кога повторно ќе вози нешто ново.

Сакам да ја снимам и сакам да им покажам на луѓето како дури и нашите баби на 80 години можат да направат сѐ.

Тие се одлучни и храбри, а во исто време желни за добра забава и смеа во овие сиви времиња.

Со баба се забавуваме со снимање и сликање, тоа малку ѝ го менува секојдневието, бидејќи се грижи за домаќинството и прави многу работи во текот на денот.

Многу ја сакам и вака се трудам да го поминувам времето со неа на забавен начин – изјави Јован за Нише вести.

Баба Винка има и свој Инстаграм профил, а речиси сите слики се исполнети со тоа како таа вози некои моторни возила.

Она што е интересно е тоа што баба Винка е многу позната во околината на Ниш, но и пошироко, па дури во една прилика се нашла и на средина на страницата од еден крстозбор.

Целото видео од баба Винка како го вози фичото на внукот Јован, може да го погледнете ОВДЕ.

Претходна статијаБилјана Дебарлиева искрено кажа кога сопругот најмногу ѝ се нашол во животот- алал да му е на Јован
Следна статијаМирослав Илиќ проговори зошто до ден денес не зборува со Лепа Брена, ова е вистината која многумина ги интересираше