Aлександар Јосифовски поцрвене среде емисијата во Sвезде Гранда, Белма му даде комплимент што не го очекуваше (ФОТО)

0

Сале, Македонецот кој се натпреварува во музичкото шоу „Sвезде Гранда“ имал сериозни проблеми со алк охолот, а пред некое време на оваа тема конечно си ја отвори душата и самиот Јосифовски.

„Не почнав да пијам поради некоја лична емотивна приказна и немав тежок живот. Едноставно ме понесе еуфоријата на радоста. Секогаш пиев кога бев весел.

Имам екипа со која свирам по клубови и постојано пиевме за време на тие свирки. Така и се случи да излезам од колосек“, раскажува Александар.

Во тогашното интервју за српски „Курир“ открива дека веќе шест месеци е трезен, како што вели, благодарение на инјекциите и таблетите кои му се редовна терапија.

„Постојат блокатори кои ги земате и така станувате алергични на ал кохол. Дури и мала доза може да биде трагична по вашето здравје.

На почетокот ми беше тешко, но сега е сѐ подобро без ал кохол, многу е поубаво со бистра глава, полесно е, рече Николовски.

Сега ми се гади од тоа што сум пиел и како сум се однесувал“, признава талентираниот музичар, пренесоа српските медиуми.

Јосифовски често покажува каде е и како ужива, заслужено. Она што е интересно за него е тоа што во една прилика раскажа за неговиот дом во Охрид, кој е прекрасно уреден во аристократски стил, а за „Црно бело“, рече:

„Идејата за уредувањето на домот беше фамилијарна, односно моја и на сопругата, а учество во уредувањето имаше и мајка ми.

Идејата беше да има аристократски шмек со дизајни како од минатото за да се чувствуваме убаво како на филм. Отсекогаш сум сакал да го направам тоа и еве конечно си го реализирав сонот.

Но, мора да признаам самиот процес на уредување беше навистина макотрпен.

Тешко е кога треба да се договори каква боја да биде, што да биде, па јас изигрував мајстор од тоа каков тип да биде ѕидот, па до лајсни и сите детали.

Пред сè идејата беше да се направи топол дом со убава атмосфера и светлина. За мене светлината е клучна.

Почнавме со столбови во аристократски грчки стил.

Целиот процес беше како една сложувалка, ова одговара со тоа, ова не и сето тоа траеше околу 2,3 месеци. Сега сè е комплетирано.“

Александар пред некое време објави слика во кола и стави локација дека се наоѓа во Флорида, која ја нарече неговиот втор дом.

Натпреварот „Ѕвезда Гранда“ роди големи ѕвезди, многу љубов, но и пријателства меѓу пејачите, а со тоа можат да се пофалат и Белма Хусенефендиќ и Александар Јосифовски, кои неодамна своето пријателство го крунисаа со дует.

-Ми значи тоа што секогаш сакаше да се консултира со мене и разговаравме за сѐ. Бевме како отворена книга еден за друг.

Мене ми значи дека некој со силен став, глас и изглед сакал да застанам до него. Тоа не е мала работа, да ви кажам – рече Белма, а Јосифовски поцрвене и го покри лицето со рацете.

Досега се покажа дека многу ретко се случува учесниците на „Ѕвезда Гранда“ да снимаат дует со колегите од натпреварот, што ги прави Белма и Јосифовски уште погорди, а не кријат дека планираат уште заеднички проекти.

– На првиот пат кликнавме по вкус и однесување. Александар, десет празни места, па сите останати – истакна пејачката, а Александар не остана имун на нејзините зборови.

– Срце мое!- ѝ рече со насмевка.

Судејќи според реакциите на публиката, нумерата на Белма и Александар брзо се најде до срцата на слушателите, но многумина беа изненадени од оваа комбинација, а Белма неодамна објасни како дошло до соработката.

– Летово ми се јави Јосифовски и ми предложи да снимиме песна, без размислување се согласив уште пред да ја слушнам песната. Беше чуден натпревар, спотот го снимавме во Македонија, тоа беше прекрасно и незаборавно искуство што го доживеав неодамна.

Претходна статијаЛила проговори за мажачката: Биди оригинален и запроси ја на „зип лајн“ (ФОТО)
Следна статијаАгнеса кај Лазаров проговори дали била изневерена од Боби (ВИДЕО)