Не се срами од своите корени: Драгана Мирковиќ пораснала во оваа куќа во Касидол, гордо ја покажува дури и шталата во дворот! (ФОТО)

0

Домот на Драгана Мирковиќ во Касидол е oпколен со селски имот кој со векови е во сопственост на семејството на пејачката

Драгана Мирковиќ повеќе од две децении живее во Австрија со нејзиниот сопруг, бизнисменот Тони Бијелиќ и наследниците Марко и Мануела. Нејзиното семејно катче, замокот Ебенфурт во Виена го одзема здивот, а пејачката и нејзиниот избраник, бидејќи не го завршиле реновирањето на замокот, секој ден се трудат да го направат безбедно катче и оаза на мирот.

Во соработка со архитект и уредувач на ентериер уредија неколку спални соби, дневна, трпезарија и кујна, кои фолк ѕвездата премиерно ги прикажа пред празниците преку „Инстаграм“. Иако живее во луксуз, за ​​кој многумина можат само да сонуваат, Мирковиќ не ги заборавила своите корени.

Пејачката Драгана Мирковиќ пораснала во шестчлено семејство во Касидол, мал град во близина на Пожаревац. Со задоволство се сеќава на нејзиното родно место и секој слободен момент во Србија, го користи токму во Касидол.

Драгана нејзината родна куќа ја преуредила, и нејзините соседи од Касидол, велат дека таа останала истата Драгана и пред почетокот на нејзината кариера.

Таа често го посетува имотот во Касидоло, каде што заедно со родителите, бабата и дедото ја наводнувала градината, чувала овци и крави, носи сено, а селските ора што сакала да ги посетува дури и на врвот на нејзината популарност се незаборавни за неа. Домот на Драгана Мирковиќ во Касидол и понатаму е омиленото катче на естрадната уметница и местото каде што се чувствува најубаво.

Пред да се омажи за Тони и да одлучи да го продолжи животот во Австрија, пејачката сакала да ги угости пријателите во својот дом, Лепа Брена и Боба безброј пати и биле гости, Шемса Суљаковиќ исто така и многу други колешки, а во тие денови била ѕвезда која можеше да ја отвори вратата од нејзиниот дом за новинарите, кога беа направени единствените фотографии од нејзиното семејно катче.

Веќе од првата слика се гледа дека се работи за двокатна куќа со бело-беж фасада. Секоја соба на првиот кат води до тераса, додека приземјето води до прекрасно искосен двор.

Домот на Драгана Мирковиќ во Касидол е украсен со дневна соба со стилски мебел што таа го купила од нејзините хонорари. Пејачката сама ја украсила својата детска соба со постери на странски естрадни уметници, на пример Мадона. Нејзината комода, пак, изобилуваше со награди, признанија и писма од обожавателите.

Селското, земјоделско домаќинство на Драгана во тоа време беше за пофалба. Голем, беспрекорно чист двор, бројни неопходни доградби, гаражи, модерна штала во која удобно се сместени кравите, а има свињи…

Пејачката во 1991 година се пофали дека е многу вредна, дека знае да собира сено, храни кокошки и добиток, а тврдеше и дека колегите и замеруваат што јавно зборува за тоа.

Фото: Србијапринт

Претходна статијаДА изневеруваш таква жена со неа? Поради оваа актерка се разведе Момчило Оташевиќ, прва заедничка фотографија! ФОТО
Следна статијаЛазаров отиде кај Тале од Велес: „Велеше дека немаш жена, еве ја жена ти – ќе ги вратиш ли парите на луѓето кои ти донираа“ (ВИДЕО)