Наместо сопругата Ленче, Горан на полноќ прв и честиташе на друга колешка: „Ја прекршивме традицијата“

0

Во 2019 година Ленче беше победничка на популарното балканско музичко шоу „Никад није касно“. По оваа победа стана многу барана и на просторите на поранешна Југославија, а наскоро за „Гранд продукција“ треба да излезе и нејзиното ЦД, за кое владее голем интерес.

Нејзината успешна кариера трае повеќе од 30 години. Најпрво со групата „Пицикато“ има настапувано на многубројни фестивали на народна музика, на многу сцени во Македонија, а потоа и како солист.

Ленче е во меѓувреме добитничка на голем број награди: од успешен дебитант до први награда на жирито, награди за најдобра интерпретација и награди од публиката на многубројни фестивали. Нели, убавиот глас надалеку се слуша!

Не така одамна, во 2019 година, Ленче беше победник на популарното балканско музичко шоу „Никад није касно“. По оваа победа стана многу барана и на просторите на поранешна Југославија, а наскоро за „Гранд продукција“ треба да излезе и нејзиното ЦД со македонски и српски песни.

Ленче и Горан открија како го поминуваат своето време кога не се заедно. Се случува и тоа.

На пример, јас ги завршувам моите обврски во студио, Ленче е дома и завршува домашните обврски“ вели Кукиќ, а Ленче додава дека таа го користи и слободното време за да оди и на кафе со пријателки.

Наследникот на Ленче и на Горан , Иван Кукиќ е исто така познат и успешен музичар, тој свири бас и е дел од триото на Влатко Стефановски. Ленче откри кој има поголем авторитет кај синот.

„И двајцата имаме авторитет кај Иван. Имаме разбирање, Иван е добро момче, послушно. Ние сме задоволни“ вели Горан.

Иван студираше на Музичка продукција и дизајн на звук на Белградската Академија за уметностите. „Белград како град ме поврзува бидејќи мојот дедо потекнува од Белград и уште како мал одев таму и го засакав градот.

Горан и Ленче Кукиќ, поранешни победници на шоуто „Никад није касно“, влегоа во 2023 година работејќи и пеејќи во Скопје, каде им се случи една несекојдневна ситуација која ги натера да ја прекинат дведецениската традиција.

-Тоа беше одлично. Јас и Ленче пеевме на новогодишната ноќ на плоштадот во Скопје, имаше девет пејачи, Скопскиот боемски оркестар oд Мерак меана, Ферус Мустафов, Елена Ристеска… Времето беше многу добро, плоштадот преполн, навистина бевме изненадени, имаше одлична атмосфера – ја започнува приказната Горан и открива кого прв бакнал на полноќ.

-Прво ја бакнав колешката Елена Ристеска, па отидов да се поздравам и да им честитам на сите мои колеги на сцената – призна поранешниот победник, а на прашањето зошто не ја бакнал прво сопругата, како што правел пред неколку децении, тој одговори:

– Ленче беше на крајот оваа година, иако досега, сите овие години, прв ѝ честитав, па на другите колеги и пријатели. Тоа беше традиција, но оваа година беше поинаку поставено (се смее). Што се однесува до желбите, и посакав Ленче да е жива и здрава, среќна и весела. Тоа е најважно!

Горан истакнува дека е презадоволен од годината што е зад нас, бидејќи, како што вели, успеал да ги оствари сите свои цели.

– Беше одлична година. Вистина е дека од средината на јули до крајот на август беше малку заморно, со оглед на закажаните настапи што требаше да ги имаме за време на короната, но ние бевме одговорни и се испочитувавме сега, а потоа се тргна по планот – вели Горан и додава дека има големи желби и планови за 2023 година.

– Господ да не благослови, планираме да правиме десертни концерти во Македонија од втората половина на април до крајот на јуни. Градовите се избрани, добивме одобрение од општините, па по празниците, односно во јануари ќе ги знаеме сите детали.

Јас и Ленче имаме спремни песни, само треба да направиме спотови, па да промовираме нешто ново. Навистина се радувам на тоа – заврши Кукиќ за Гранд.

Претходна статијаСнежана Ѓуришиќ и Вики Миљковиќ ги насолзија сите кога во студио ја запеаја оваа песна (ВИДЕО)
Следна статијаПоследната песна на Зоран Калезиќ која и ја посвети на сопругата крие голема тајна: Нивната љубовна приказна ќе ве остави без зборови (ВИДЕО)