По Германија и Австрија со најава за комплетно отворање

Состојбата со пандемијата во Европа е стабилизирана и покрај тоа што доминантен сатнува Делта сојот.

Во Германија има сè погласни барања, дури и од највисоките власти, земјата да го следи британскиот пример и за неколку недели да ги укине сите преостанати ограничувања поврзани со коронавирусот, пишува Телеграф.
Еден од клучните министри во кабинетот на канцеларката Ангела Меркел, германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас, недвосмислено во вторникот рече:

– Ако на сите во Германија им биде понудена вакцината, веќе нема законско или политичко оправдување за какви било ограничувања. Тоа може да се очекува до август, рече Маас.

Неговата забелешка следеше по сличните коментари од раководителот на едно од највлијателните германски медицински здруженија.
– Најдоцна до септември, вакцината ќе им биде понудена на секој што сака да се вакцинира, а скоро сите мерки за корона ќе треба да се укинат, рече Андреас Гасен од Националното здружение на лекари во секторот за јавно здравствено осигурување.

„Секој тогаш може сам да одлучи дали ќе продолжи да ја носи маската, но тоа повеќе не треба да биде задолжително“, рече Гасен.

Досега повеќе од 55 проценти од Германците примиле единечна доза на вакцина, а скоро 40 проценти се целосно вакцинирани, посочува Телеграф.
Во Велика Британија, една доза беше дадена на 66,8 проценти од населението и скоро 50 проценти од популацијата беше целосно вакцинирана. Во Хрватска, околу 37 проценти од населението досега примиле барем една доза, додека 28,3 проценти од населението се целосно вакцинирани.
Германија веќе укина значителен број ограничувања. Тековните мерки варираат во зависност од регионот, но во повеќето области маските за лице повеќе не се задолжителни на отворено и се потребни само во продавниците и јавниот превоз.
Ноќните клубови, театри и местата за концерти се отворени од јуни во Берлин и блиските региони. Собири до 100 лица се дозволени на отворено, а до 10 лица е дозволено да се собираат во затворени простории.

Сепак, овие ограничувања не вклучуваат лица кои биле целосно вакцинирани, и повеќето од постојните ограничувања и онака веќе не важат за нив.
Така, тие не мора да се изолираат доколку стапат во контакт со заразено лице, ниту пак треба да ги бараат своите контакти. Тие исто така не треба да бидат ставени во карантин, ниту да презентираат негативен тест при враќање од таканаречените „жолти“ дестинации.
И покрај овој релаксиран пристап, Германија сè уште нема забележано нов скок на инфекции.

Покрај тоа, Германија во моментов има некои од најниските бројки во Европа со неделна инциденца од 4,9 случаи на 100 000 луѓе, а во понеделникот беа регистрирани само 392 нови случаи и 29 упокоени случаи.

Австриска агенција АПА известува дека Долна Австрија бележи зголемување на бројот на заразени со делта сојот на коронавирус. Откриени се нови 174 случаи, од кои 24 се делта соеви.
Според агенцијата, меѓу позитивните се и тројца повратници од патувања од Шпанија и Русија и еден од Хрватска. Агенцијата додава дека од 24 заразени со делта соеви, 14 не биле вакцинирани, додека 5 биле вакцинирани со единечна доза.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц сака да се фокусира на личната одговорност наместо на државна контрола, и покрај растечкиот број на инфекции.

„Кризата се менува од акутен предизвик за целото општество во индивидуален медицински проблем“, изјави вчера Себастијан Курц за повеќе регионални медиуми, додавајќи дека „на оние кои се уште не биле вакцинирани мора да им биде јасно дека порано или подоцна се заразуваат “.
Конзервативниот австриски политичар исто така истакнал дека во либералната демократија луѓето имаат право да постапуваат неразумно. „Може да изедете десет шницли на ден или да се искачите на карпа со 140 килограми тежина без државата да стои под него и да го обезбедува јажето“, рече Курц.

Во изјава за медиумите, тој рече дека „државата сега мора да се врати на своите основни задачи“ и дека „благодарение на напредокот во вакцинациите, носењето маски и масовното тестирање, ситуацијата не може да се спореди со минатото лето“.
Во Австрија, физичката дистанца е укината на почетокот на јули и рестораните беа повторно отворени. Оттогаш, седумдневната инциденца на инфекција на 100.000 луѓе се зголеми од седум на десет. Здравствените експерти очекуваат четврти бран на инфекција како резултат на новиот делта сој на вирусот.

Претходна статијаПрофесорката Најчевска го прокоментира потегот на Талат Џафери
Следна статијаБебчето родено со само 800 грама по 62 дена си оди дома – голем успех на докторите од нашата позната болница