Комшиите на Дино Мерлин го опишаа каков е

Дино Мерлин, кој ја изгради својата музичка кариера на светско ниво, е еден од омилените граѓани на Босна и Херцеговина.

Секој има само пофални зборови за популарниот кантавтор, а ретки се оние кои го оспоруваат неговиот лик и дело поради завист и љубомора. Во тоа беше убеден тимот Нова.рс, кој го посети неговото родно Сараево.

Бидејќи порасна во срцето на чаршијата, во Алифаковац, тој никогаш не сакаше да се пресели во друг дел од градот, а камоли во друга земја.

Екипата прво застанала во неговата продавница „Магаза“, која постои три децении и се наоѓа во срцето на Башарчија. Не само што е едно од омилените и најпознати места, туку е и добро познато место за секој турист.

Сите љубители на музиката на Мерлин имаат можност да купат уникатни предмети со неговиот автограм, од чаши, синџири со клучеви, магнети, свеќи, слики, телефонски маски и разни други работи, но и маици со натписи и стихови од неговите хитови кои ја обележаа неговите кариера.

Вработените имаат само пофални зборови за Дино, но и локалците.

„Дино е чудо од човек. Тој често доаѓа овде во Башарчија. Никогаш не помина без да застане и да разговара со луѓето. Има навика да пие кафе и чај, а редовно купува колачи. Нема ѕвезда што е подолу на земјата од него. Човек од народот.

Тој ги почитува луѓето, обичаите, религијата, иако неговиот стајлинг го кажува спротивното “, рече еден постар човек кој пиеше чај во кафуле недалеку од продавницата на пејачот.

Мерлин често вози велосипед низ градот, па никој не е изненаден.

-Тој постојано вози свој велосипед. Го познавам многу долго и никогаш не сум го видел во автомобил. Заработи толку многу пари и остана ист. Нема човек кој на некој начин бил разочаран од него. Многумина заминаа овде пред вој ната и повеќе никогаш не прошетаа.

Доаѓаат толку тајно што народот не би ги видел. Мерлин е различен од сите. Со народот е секогаш ист, како со муслиманите, толку со Србите и Бошњаците “, рече една жена, која има златара во близина на продавницата на Мерлин.

Многумина раскажаа идентична приказна за Мерлин, која често се раскажува во чаршијата.

„Некои странци никогаш не слушнале за Сараево, и кога дознаа за Дино Мерлин, дојдоа само поради него. Тој ни ја отвори вратата кон светот. Милиони странци прошетаа низ Башчаршија и многумина на англиски јазик прашаа „Каде е уникатната продавница на Дино Мерлин“.

Секој го познава, тој е наша гордост и радост. „Дури и таа пејачката Едита Арадиновиќ, сестра на Инди која ја пее„ Бато бре “, чекаше цел ден Мерлин пред продавницата да го види“, рече една постара дама која целиот свој живот го помина во чаршијата.

Патем, пејачот поседува неколку имоти во Сараево. Во населбата Алеја на Врело Босне, повеќе од една деценија, тој ја изнајмуваше својата вила на руската амбасада за неколку илјади босански марки месечно. Пејачот го купил имотот со намера да го изнајми, па никогаш не спиел во него.

Фото: Инстаграм принтскрин