Жена му на Тозовац неутешна, една работа најмногу ѝ недостасува од својот сопруг

0

Познатиот пејач Предраг Живковиќ Тозовац кој завчера засекогаш си замина од овој свет, поради последици од вирусот, го кажа судбоносното „да“ на 84-годишна возраст.

Тозовац се ожени на последниот ден од 2020 година. Пејачот стапна на „лудиот камен“ на 31 декември, со својата животна придружничка Емилија Мима.

Славниот пејач и Мима решија да се потпишат по 40 години љубов и заеднички живот..

Само неколку луѓе присуствуваа на венчавката, а прославата не можеше да помине без малку музика и хармоника.

– По 40 години љубов, моја Мима и кралот на музиката Драган Тозовац – напиша нивната пријателка Билјана со фотографијата на младенците на „Инстаграм“.

Пријателите му пееја на Тозовац „Ајде да ги кренеме чашите, Тоза се жени“. Тозовац и Мима немаа деца, но тој ногу ја сакаше нејзината ќерка, Сања.

Славниот пејач напиша тестамент еден месец пред да си замине. Тој наводно и препишал сè што имал на својата сопруга Емилија, пишува Информер.

Тозовац, како да почувствувал дека нема уште долго да живее, инсистирал да склучи граѓански брак по доги години заеднички живот со Мима, а потоа и официјално да ѝ го препише својот имот.

На сопругата на Предраг Живковиќ Тозовац, Емилија Мима Живковиќ ѝ е тешко да го поднесе неговото заминување, а единствена утеха е што секој ден го посетува неговото вечно почивалиште.

Партнерката на пејачот, со која помина 40 години, а дури неодамна се ожени, не може да прифати дека си заминал, вели соговорникот на Курир.рс близок до Емилија.

Тој додава дека Мима, и покрај поддршката од семејството, ќерката Сања, внуката Јована, како и многубројни пријатели, единствена утеха ѝ е што секое утро оди на вечното почивалиште на Тозовац.

И покрај тоа што е вообичаено секоја недела да се посетува вечниот дом на упокоениот, секоја недела, неговата вдов ица планира да го стори тоа сè додека таа може сама.

Како и да е, засега нејзината ќерка и внука ѝ прават друштво, како и другите членови на семејството, кои ја водат таму.

Мима поминува барем еден час на ден таму, носи цвеќиња и ја чисти и средува својата вечна куќа, а како што вели соговорникот, тој плаче цело време.

Таа не може да го прифати фактот дека тој не е таму, а ѝ е особено тешко наутро затоа што е навикната да го пијат своето прво утринско кафе заедно. Иако нејзините најблиски велат дека ќе ѝ биде полесно со време, таа одбива и тврди дека нема да престане да ја посетува неговата вечна куќа за да не исчезне споменот за него.

Фото: Инстаграм пронтскрин, Јутјуб принтскрин

Претходна статијаЈанко Јади бурек: Јас сум редовно поглуп, понеписмен и понеинформиран
Следна статијаЖељко со трите најубави жени на едно место, Калиопи му даде коментар, а што ќе рече жена му на оваа слика?