Верица Шерифовиќ покажа што прави Марија за неа, платила 100 евра за карти, да ѝ ја исполни желбата на мајка си (ВИДЕО)

0

Пејачката Верица Шерифовиќ, мајката на Марија, и тапанарот на „Жаока“ Рајко Шерифовиќ се венчаа во 1984 година.

„Имав осумнаесет години, тој беше малку постар. Се венчавме во 1982 година во Инџија, каде што настапувавме тие денови.

Едно саботно утро застанавме пред матичарот, а вечерта бевме на сцената. Свадбата ја прославивме со гостите од хотелот.

Со бракот, кој официјално заврши дваесет години подоцна, имав можност да посвојам многу убави работи од родителите на мојот сопруг, кои беа професионални музичари.

Свекрвата Лепа била пејачка, а свекорот Емин, потомок на Шериф Шерифовиќ бил хармоникаш. Ме будеше секое утро со музика и кафе. Од него научив многу староградски песни и романси“.

По раѓањето на Марија, Верица ја ставила својата кариера во втор план.

„Кога Марија дојде на свет, повеќе не се согласував на долгорочни ангажмани, на крајот прифаќав по еден настап.

Никогаш не ја те пав, ниту ја карав ќерка ми, уживав во секој момент со неа. Таа беше добро дете. Таа имаше мал микрофон, тастатури и магнетофон.

Постојано ја слушаше и ја имитираше Лепа Брена, која и денес ја смета за единствена вистинска ѕвезда кај нас“.

Денеска малкумина се сеќаваат дека Верица Шерифовиќ по разводот со Рајко, таткото на нивната ќерка Марија, повторно заплови во брачните води.

Сè се одвиваше во летото 2004 година, а избраник на нејзиното срце беше музичарот Миодраг Миќа Николиќ, со кој долго време беше во емотивна врска.

Пејачката Марија Шерифовиќ реши да ги помине слободните денови со мајка си Верица Шерифовиќ и да отпатува за Дубаи, како што веќе објавивме.

Сакајќи да ѝ дозволи на мајка си целосно уживање, пејачката била подготвена сама да финансира сѐ, но кога ги собрала сите сметки, од цифрата ѝ се завртело во главата.

Марија решила да ја однесе својата мајка во луксузен ресторан во центарот на Дубаи, а не штедела пари за добрата и вкусна храна.

– Парче месо 220 евра?! За тие пари можеш да купиш цела крава – рече Верица додека Марија ѝ го читаше менито, а потоа објасни:

-Попрво би си дозволила парче месо отколку штикли, мислам дека тоа е во ред.

Откако ја завршиле вечерата, која ги чинела 864 дирхами (220 евра), Верица решила да се напие кафе сварено во песок, кое чинело пет евра, и охрабрена од љубезноста на домаќинот, сакала да купи слатки од нив.

Сепак, десет парчиња урми и тегла лек за синусите ја чинеле Марија 125 евра.

– Луѓе, ни земаа многу благодарение на Верица Шерифовиќ! Ние сме класични глу пави туристи – викала Марија на пат кон хотелот.

Марија Шерифовиќ на публиката ѝ приреди задоволство подобро да ја запознае преку нејзините блогови од секојдневието, кои јавноста ги обожава, а авантурите со Верица, која првпат ја однесе на одмор во Дубаи, продолжуваат во новото видео што го објави.

Имавме можност да видиме како мајка и ќерка поминуваат време на една од најатрактивните дестинации во светот, а по улогата во која Верица беше измамена да плати над 100 евра за урми и лек за синусите, Марија реши дека е време за нова авантура.

Пејачката поради облачното време решила да ја однесе својата мајка во прекрасната градина, која е голема љубителка на цвеќињата, но имала еден важен услов за неа.

– Вера, сега ќе те одведам на едно место, но треба да ми ветиш дека нема да останеме подолго од 2 часа – рекла Марија, што ја збунило Верица, која на почетокот не сакала да се согласи, но сепак на крајот, решила да ја прифати понудата.

Кога стигнале пред атрактивната дестинација, постарата Шерифовиќ не можела да поверува што гледа.

– Куку, луѓе мои, што е ова? Ај, сега ќе ум рам, погледни ги овие петунии – се воодушевила пред да влезе во градината.

Мара се пошегува дека билетите се 100 евра за оваа атракција, што ја шокирало мајката која признала дека сепак ќе ги потроши парите за убавината што ја нудат овие градини.

– Дозволи ми да уживам во оваа убавина, не ми го ограничувај времето – луто ѝ рекла Верица на својата ќерка која ја потсетила на нивниот тајминг.

Претходна статијаКристина Димитри во подкаст кај Лазаров проговори за бившиот маж Кајмакоски (ВИДЕО)
Следна статијаМартија и Иван од Либеро гушнати испеаја љубовна песна, а во коментари ги прашаа дали се дечко и девојка (ВИДЕО)