По загубата на татко си, познатиот пејач се отвори и раскажа што му се случувало и како повторно застанал на нозе

0

Пејачот Никола Роквиќ, синот на Маринко, откри дека сака да гледа во ѕвезденото небо и дека тоа му дава инспирација.

– Многупати сум погледнал во небото, всушност секој ден гледам во небото. Сакам да гледам во небото особено кога е ѕвездено. Тоа ми дава инспирација.

Моите мисли, како и молитва за моето семејство и за сите луѓе да си поминат подобро. Времето кое беше испратено во рајот – изјави пејачот.

Тој истакна дека каков човек е тој дознал дури по загубата на татко му.

– Знаевме, а знаев и кој е татко ми во текот на неговиот живот. Едноставно кога ќе изгубиш некого и кога ќе те остави, тогаш ти се отвораат некои работи и разбираш на вистински начин. Каков пејач беше, какви песни имаше и каков човек беше првенствено.

Значи, ние сме горди на него што го имаме, верувам дека тука не е крајот. Верувам во нешто повеќе. Се трудам да бидам христијанин и затоа верувам дека упокојувањето не е крај, туку премин во вечен живот – изјавила пејачката. Додаде дека е голема поддршка и без зборови.

– Целосно ми веруваше. Свесно или несвесно ми ја предаде таа татковска улога.

Многу ме слушаше кон крајот на животот и секако, веруваше во тоа што го правам. Ми беше голема поддршка, немаше конкретни зборови, но секогаш беше таму и не се плашеше за мене и мојата иднина – изјави Никола.

Роквиќ изјавил дека неговите деца добро ја поднеле загубата на дедо им и дека за тоа е заслужно воспитувањето и доброто објаснување.

Никола призна дека сѐ што му се случило лошо влијаело на него и на неговото здравје. Пејачот помина низ многу стресен период кој влијаеше на него и на неговото здравје, пред сѐ на неговата тежина која достигнала над 100 килограми.

Тој сега јавно проговори за своите проблеми и откри како нашол сила да се движи и да се грижи за својата физичка и здравствена состојба.

– За здравјето се бо риме додека сме млади! Потоа го чуваме, го чуваме за подоцнежниот период од животот. 2021 беше многу стресна за мене, болеста на татко ми, бор бата една година со злобниот непри јател, ме погоди и тоа што немав волја да тренирам или да внимавам многу на исхраната.

Дојдов до еден момент каде што бев 110 килограми. Замор, летаргија, поспаност. На крајот на октомври 2021 година, започнав со кик-бокс тренинзи, 4 пати неделно.

Го искомбинирав со трчање, што сега од оваа перспектива не го препорачувам, бидејќи премногу кардио и тренинзи со висок интензитет и пулс го согоруваат тешко заработениот мускул.

Урамнотежена исхрана со многу грешки, но добро, почнав. Одвреме-навреме правев кратки паузи, патувања, настапи, навистина немав најсериозен пристап до 1 септември 2022 година кога почнав да тренирам со тренер кој ме воведе во програма за исхрана и тренинг за сила!

Го намаливме внесот на јаглехидрати и го зголемивме внесот на протеини и масти! 6 месеци посветена работа и придржување со можеби 3,4 паузи од по 7,8 дена, доведоа до убави резултати.

Метаболизмот е чудо кога е насочен во вистинската насока и кога се започнува на вистински начин! Сега постам, јадам избалансирани протеини, јаглени хидрати и масти од растителни извори!

Имам 93 килограми! Изгубив над 20 см во обемот на струкот! Се чувствувам како нов човек! Време е да се раздвижите, за неколку месеци можни се сериозни промени кои ќе ви донесат многу придобивки, пред сѐ здравје, но и елан за нови победи во животот – напиша Никола на Фејсбук со видео на кое се гледа неговата трансформација.

Претходна статијаПрво се остави со жена му, па и овие личности го напуштија- на Бајага не му оди баш најдобро во животот
Следна статијаБилјана: Толку сум изреволтирана и нема веќе да ќутам