Еве каква приказна се крие позади вистинското име на Илда, ќерката на Шабан, за него било многу значајно

0

Шабан Шаулиќ, кој трагично се упокои во сообраќајна несреќа, зад себе остави четири деца Роберт, Санела, Илда и Михајло.

Единствено, помалата ќерка Илда ги продолжила стапките на нејзиниот татко. Во една прилика Шабан за својот глас изјави:

„Го наследив мојот талент од мајка ми. Таа пееше одлично. Кога ќе почнеше да пее, цело маало ја слушаше. Секогаш се прашував како знае шпански. Се сеќавам дека ја пееше песната “La piconera”. Тоа е прекрасна песна.

Татко, јас и таа се возиме во воз, и таа почнува да пее. Кога ќе застане на средина и ќе почнеше да пее, колку само беше голема. Ја гледав. Како куќа, застана и пееше. Со рацете играше. Никогаш не ја прашав од каде ја знае таа песна“, изјави во една прилика Шабан Шаулиќ во емисијата „Из профил“ на ТВ „Гранд“.

Во една прилика, додека кралот на народната музика беше жив, се пишуваше дека од својата куќа ја истерал својата ќерка 38-годишната Илда Шаулиќ, која исто така е пејачка.

Како што пренесуваа медиумите во регионот, пејачот купил куќа во елитната белградска населба Дедиње, во близина каде што неговата ќерка Илда има стан. Кога се преселиле во таа куќа, Илда поминувала повеќе време кај нив дома отколку во својот стан.

Пејачката наводно била многу нервозна и постојано плачела, Шабан тоа го забележал, и кога ја прашал која е причината за нејзиното депресивно расположение, таа му признала дека е во врска со двојно постар партнер кој ѝ прави љубоморни сцени, па поради тоа постојано е нерасположена.

Шаулиќ како секој родител се обидел да ја утеши својата ќерка и да ѝ посочи „дека никој не е вреден за нејзините солзи, и дека ги има сите можности да живее како кралица“.

Но, се чини дека Илда не го послушала советот на својот татко и продолжила со своите емотивни испади, по што пејачот ја замолил да ја напушти неговата куќа и да не се враќа кај нив сѐ додека не престане со таквото однесување.

По ова, Илда на своите пријатели наводно им признала дека нејзиниот татко ѝ ги отворил очите и дека никој нема право да ѝ го уништува животот. Илда сега е во среќен брак со Бојан Вучковиќ, а лошото време е зад неа.

Српските медиуми пишуваа дека Шабан до самиот крај на својот живот ова не можел да си го прости, и моментот што ја избркал ќерка си од дома го смета за свој голем грев.

По заминувањето на кралот на народната музика, неговата сопруга Гоца не можела да не се сети на последната средба со нејзиниот пок оен сопруг.

– Кога ноќе ги враќам сликите, кога не можам да спијам, гледам дека можеби неговото последно заминување од куќата беше поразлично од претходните, чудно … Улицата се реновираше, тој тргна, па се врати, а тоа е она што никогаш не му се допаѓаше и јас не дозволував.

Ако нешто си заборавил, кажи ми, ќе ти го донесам, му велев. Кога ќе ја напуштиш куќата, нема враќање.

Се сретнавме на половина пат во дворот, тој застана, јас се приближив, уште еден поздрав повторно… Тоа е тоа, таа сцена ми е замрзната во сеќавањето“, се присети Гордана.

Ќерката Илда почнала да се занимава со музика во доцните дваесетти години.

„Професионално почнав да се занимавам со музика доцна. Сестра ми беше голем поддржувач, сето тоа започна спонтано. Тато подоцна беше информиран за тоа, бидејќи на почетокот не беше ентузијаст. Тоа се случи кога имав 27-8 години”, признала пејачката и додала:

„Па, едноставно, ако некој имал право да каже и да знае како е поп музиката, неговиот прв коментар беше дека поп-музиката не е иста како порано. Се почитуваа некои вредности, се плашеше од како би се снашла во сето тоа“, изјавила ќерката на Шабан Шаулиќ.

По музичките стапки на Шабан тргна само помалата ќерка Илда. Кога се појави во шоуто се претстави како Илда, па многумина не знаат како е вистинското име на пејачката.

Ќерката на Шабан го добила името по нејзината баба, Илдуза Демировиќ, мајката на Шабан, која исто така имала богат глас, а Шабан бил многу горд што неговата наследничка со преубав глас го носи името на неговата мајка.

Претходна статијаОва e најсаканиот маж во животот на Кpистина Димитри, покрај cинот Давид, многу cи личат (ФОТО)
Следна статијаСе слави во домот на Маја и Даpко Панчеви- поводот е ќерката Надица (ФОТО)