Босанац ѝ бил придружен свирач на Цеца, а сега ѝ се прави главен, исплива досега невидена слика од двајцата (ФОТО)

0

Драган Стојковиќ Босанац го коментираше музичкиот натпревар „Звезде Гранда“ и претстави детали што јавноста до сега не ги знаеше.
Имено, композиторот и хармоникаш, кој честопати добиваше критики од колегите од жирито затоа што мал број натпреварувачи сметаа дека им е ментор, сега откри зошто е тоа така.
– Прво, ние навистина не сме ментори. Ментори постојат на колеџи. Ние не сме ниту професори, ниту студенти. Второ, никаде во договорот не пишуваше дека треба да бидеме ментори на конкурентите.
Подоцна беше воведена поради шоуто. Тоа значи дека во слободно време треба да работам со натпреварувачите, а потоа некој друг ќе ги преземе – започна Босанецот.
– На крајот, јас секогаш земам неколку натпреварувачи за да не испадне дека сум груб и арогантен, но ја немаме таа работа по договор. И ние, членовите на жирито, треба да се натпреваруваме едни со други како ментори. Едноставно немам со кого да се натпреварувам – рече Босанецот во негов стил за Еспресо.
Драган Стојковиќ Босанац се судри со фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ веќе во првата емисија на „Звезда гранда“ кога рече дека таа е само популарна пејачка, за разлика од Марија Шерифовиќ која е пејачка.
Сега се појави фотографија направена во 1989 година на почетокот на кариерата на Цеца, од концерт во Виена, што докажува дека тој всушност свирел зад неа од самиот почеток на нејзината кариера.
Имено, Виолета Вики Миљковиќ во последната емисија го нарече „позадина на Цеца“, и речиси никој не разбра зошто пејачката го кажала тоа. Ден по споменатото шоу, на социјалната мрежа Твитер се појави слика, на која јасно се гледа дека Цеца пее додека Босанац свири хармоника зад неа.
„Цеца пее, босанецот во позадина свири“, стои во описот на сликата што ја сподели една од фан страниците на Цеца. Набргу по објавувањето на фотографијата, следеа коментарите „Би било шоу за Саша да им ја покаже оваа фотографија во емисијата“.
Конфликтот помеѓу Цеца и Босанац започна кога хармоникашот изјави дека Цеца е само популарна пејачка и дека ќе има нешто да направи со неа и што да ја научи ако е нејзин ментор. Ни Цеца не му остана должна, велејќи му дека спиел три децении и дека поради сонот на авторот во кој паднал, наскоро ќе почне да ‘рчи.

Претходна статијаЦеца ги изненади фановите: Сакам да се вратам на село, преку глава ми е смогот и гужвите во Белград
Следна статијаЕве кој беше Васил Атанасов, пејачот кој денес во Германија се упокои