Сека Алексиќ откри од што ја спасил сопругот Вељко

Во интервју за „Ало!“, Фолк ѕвездата Светлана Сека Алексиќ открива како го поминува своето време за време на пандемијата, имајќи предвид дека не настапува, поради што не се дружи со колегите и како ги воспитува своите синови.

Како што раскажала, иако наскоро ќе наполни 40 години, не се плаши од стареење, а нејзиниот сопруг Вељко е нејзина потпора во животот.

-Пејачите веќе една година се без работа, дали ви недостасува контакт со публиката?

– Секако дека ми недостига мојата работа, како и повеќето, кои за жал се лишени од тоа задоволство, но ситуацијата е едноставно таква што треба да се одмориме и да чекаме некои подобри денови, некое подобро утре.

Што се однесува до мојата работа, не знам кога ќе започне, немам идеја. Ќе видиме што ќе се случи во блиска иднина.

-Неодамна станавте водителка, како се снајдовте?

– Улогата на водител ми оди одлично, таа е тесно поврзана со глумата. Досега имав неколку актерски искуства, па ми помогна да се дружам добро. Ништо не ми е туѓо. Флертувањето со камерите отсекогаш постоело во мојата деловна активност, па ова ми дојде како вистинско освежување.

-Дали сте активни на социјалните мрежи, во последно време сте претежно на „ТикТок“?

– Сè во мојот живот доаѓа спонтано, вклучително и „ТикТок“. Јас снимам понекогаш, кога моите пријатели ми сугерираат дека сакаат и дека им е забавно и никогаш немам план кога станува збор за социјалните мрежи.

Сакам да се забавувам, јас сум шегаџија. Се одлучив за шега и за смешни видеа. Јаков и Jован внесоа посебна енергија во вашиот живот, дали се плашите од нивното растење, со оглед на тоа што се деца на познати родители?

– Јаков и Јован навистина внесоа целосно нова енергија во нашите животи и ние сме многу среќни родители. Кога станува збор за нивното воспитување, мислам дека улогата на родителите е многу тешка. Јас и Вељко се обидуваме да ги едуцираме на вистински начин и да ги научиме кои се вистинските вредности.

– Кој е поблаг со децата?

– Јас сум поблага, Вељко е задолжен за поостри разговори. Јаков веќе знае дека нема прекумерно уживање со тато, а потоа кога има проблем, во смисла дека Јаков не сака да го слуша, го упатувам кај Вељко и тогаш двајцата го решаваат проблемот, а јас се извлекувам така.

Дали ти е тешко да се справиш со тројца мажи во куќата?

-Не ми е тешко, бидејќи тие се навистина прекрасни, ме почитуваат и навистина ме заштитуваат од сè што можат, од работа дома до сè друго и јас сум навистина благословена меѓу нив.

-Роденденот ќе дојде наскоро, дали се плашиш од староста?

– Не, јас не сум личност што ги брои годините и што размислува во таа насока. Животот оди како што оди, секоја година е убава за себе и јас не сум некој што се плаши од староста.

-Вељко и вие живеете мирно и затскриено, далеку од поп-настаните. Колку тој влијаеше на вас да се повлечете од оние работи што го сочинуваат животот на една ѕвезда?

– Вељко многу влијаеше. Тој инсистираше на тоа да не сме во Белград, да бидеме сме далеку од целата гужва и од тие поп-озборувања, а јас само се согласив со тоа и затоа се чувствувам одлично. Убаво е кога некое лице може да си го дозволи тоа задоволство да биде изолирано од стрес.

Не сакам озборувања и не постојат во моето блиско опкружување, има само почит, љубов и дружење со пријателите. Се чувствувам одлично што сум во Стара Пазова и дека наутро слушам само жуборење на вода, црчорење на птици, лаење на кучиња и смеење на моите деца, и само тоа е важно во нашите животи .

-Дали има вистински пријателства на сцената?

– Постојат пријателства, и ако сте со правивилен и нормален начин на размислување, секако дека ќе најдете своја сродна душа, и ако таа сродна душа како пријател ја работи истата работа како вас, тогаш тоа е уште поубаво и подобро. Моја сродна душа и моја пријателка од сцената е Слаѓа Алегро и ја дружам, ја сакам и ја почитувам.

-Дали некој од вашите колеги ве разочарал?

– Воопшто не мислам во таа размислувам дали некој од моите колеги ме разочарал, бидејќи работата ја гледам како работа, ги сакам и почитувам моите колеги. Немав премногу можности да се дружам со нив за да можам да кажам дека некој ме разочарал или не.

Фото: Инстаграм принтскрин

Претходна статијаДенис: Јас им земам брис, а тие ми велат: Ма нема везе ова
Следна статијаПознатата пејачка од Гостивар полни 53 години, а изгледа како девојче: Го покажа семејството и упати убава порака