Босанац од Звезде Гранда е скоро половина век во брак, еве како ја ќарил сопругата (ФОТО)

0

Драган Стојковиќ Босанац е српски хармоникаш, композитор, продуцент и аранжер. Роден е на 2 декември 1953 година во Сараево.

Тој порасна во Коњиќ, а живее и работи во Белград од 1970-тите.

Тој е оженет со Дуња Стојковиќ, со коja има две деца, синот Александар и ќерката Александра.

Тој соработуваше со бројни sвезди на народната музика, како Халид Бешлиќ, Шабан Шаулиќ, Весна Змијанац, Нада Обриќ, Билјана Јевтиќ, Шериф Коњевиќ и други.

Сепак, тој стана познат на пошироката јавност пред седум години како член на жирито на музичкиот натпревар „Звезде Гранда“. Работеше како музички уредник во во Радио Белград. Тој беше автор и уредник на емисијата „Иде Миле“, што се емитуваше на РТС.

Драган Стојковиќ, попознат како Босанец, им служи на многумина на сцената како пример како да се одржи хармоничен брак.

Имено, славниот хармоникаш и еден од членовите на жирито на музичкиот натпревар „Звезде Гранда“ со неговата сопруга Дуња е под истиот покрив 44 години и во ниту еден момент не помислува каков ќе биде неговиот живот без неа.

Тие имаа две деца, синот Александар и ќерката Александра, кои се центарот на светот. Иако Босанац многу работеше и патуваше низ целиот свет, неговата сопруга секогаш го чекаше дома и му беше најголема поддршка.

Бидејќи Дуња не се појавува во јавноста, на Инстаграм профилот на Босанц има заеднички фотографии, но не многу.

Постои можност сликите да ги објави неговата ќерка Џиџа, која инаку го води неговиот профил, бидејќи Босанецот не е љубител на социјалните мрежи, но има навика понекогаш да погледне и да гледа интересни работи.

Во интервју за Нова.рс, хармоникашот дури и раскажа колку му е важна неговата сопруга во животот.

„Тажна е ситуацијата, но јас сум само среќен. Беше богато кога бевме на море, полно со риби, печено месо, пиво, вино …

Фатив една (сопруга) пред 44 години и сè уште е на мојата јадица. Таа нема каде да бега, ми рече дека оваа можност не се пропушта “, се пошегува хармоникашот.

Сопругата на Босанац, Дуња е многу убава жена, и таа е неговата голема гордост.

Фото: Инстаграм принтскрин

Претходна статијаМариче од Валандово Америка не виде, стара мома си остана, Науме ја прелажа
Следна статијаЗорица Брунцлик им се налути на „Звезде Гранда“ поради Марија Шерифовиќ : Јас сум оригинална дива