Тајната на Азис која до скоро беше непозната – проговори и неговата мајка

Најпознатата бугарска ѕвезда, Азис, во минатото со својата појава предизвикуваше вчудоневиденост, бидејќи, сепак, пред десетина години, такво однесување беше се уште ново и непознато за публиката.

Фото: Јутјуб принтскрин

Азис кој е меѓу учесниците во шоуто „Како две капки вода“, ја трогна својата мајка со објавата на Фејсбук.

Фото: Јутјуб принтскрин

Фановите на кралот на фолкот беа изненадени уште еднаш, од неговата храброст да ги сподели тешките моменти и предизвици на патот кон врвот. Азис и должи многу за своите победи на својата мајка, призна тој.

Фото: Јутјуб принтскрин

Фановите кои добро ја познаваат неговата биографија знаат дека почетокот на неговата професионална кариера не беше лесено. Васил Тројанов Бојанов, како што е неговото вистинско име, на 7 март го слави својот 43-ти роденден.

Фото: Јутјуб принтскрин

Роден е во Сливен. Роден е во локален женски затвор. Ова го сподели неговата мајка во интервју за емисијата „Ничија земја“ на Нова ТВ во јануари 2019 година.

Фото: Јутјуб принтскрин

Мајката на Азис била зат ворена по пријава на сопствениот татко. Ја сместил таму за да не се омажи за Трајан, таткото на Азис. Гергина е од Калдараши, а неговиот татко е турски ром, како што споделија во нивниот ТВ-интервју. Тој е исто така музичар.

Фото: Јутјуб принтскрин

Во зат ворот, Гергина дознала дека е бремена. Кога ќе излезе, нејзините родители нудат да го посвојат Васил, да се грижат за него и таа да е сè уште слободна девојка. Сепак, Гергина категорично одбила да го даде своето дете.

Фото: Јутјуб принтскрин

„Ние ги победивме нашите родители. Јас се спротивставив. Не сакав да го дадам Васко – сакав од првата секундада биде со мене“, сподели Гергина.

Фото: Јутјуб принтскрин

Азис пораснал во Костинброд и Софија. Некое време живеел со неговите родители во Германија, каде идната ѕвезда работела рамноправно со нив, најчесто шетајќи кучиња за мала сума на пари.

Фото: Јутјуб принтскрин

Од рана возраст, Азис го покажувал својот музички талент и често одел на настапи со неговиот татко. Еден од првите настапи на пејачот бил на музичката сцена во ансамблот „Рома“.

Фото: Јутјуб принтскрин

Тој го потпишал првиот договор во 1999 година со Маратон рекордс. Тогаш се роди Азис – пејачот го избира својот прекар, име на главниот лик во еден турски филм. Неговите први песни беа вклучени во компилацијата „Д фолк маратон“.

Фото: Јутјуб принтскрин

Пејачот стана познат на пошироката јавност откако започна да работи со продуцентот Крум Крумов и неговата компанија Сони мјузик. Во 1999 година, дебитантскиот соло албум на Азис „Болка“.

Фото: Јутјуб принтскрин

Со насловната песна, преведена на ромски, идната ѕвезда ја освои својата прва голема награда. Во август беше избран за пејач на годината на ромскиот фестивал во Стара Загора.

Фото: Јутјуб принтскрин

Популарноста на Азис рапидно растеше не само поради неговите хитови, туку и поради неговата способност да ја испровоцира публиката.

Фото: Јутјуб принтскрин

Пејачот со право се нарекува камелеон. Сите го паметат во периодот кога тој се појавуваше на сцената со женска облека, шминка и високи потпетици, а во неговите песни честопати има сексуални конотации.

Фото: Јутјуб принтскрин

Азис отиде уште подалеку. Во 2006 година, кралот на фолкот стапи во брак со маж. Настанот предизвика огромен публицитет.

Фото: Јутјуб принтскрин

Титулата крал на фолкот ја стекна благодарение на неговите хитови, од кои некои од поновите имаат социјални пораки, како и нивната популарност, која ги надмина границите на земјата.

Фото: Јутјуб принтскрин

„Постојано велеше: „Мамо, еден ден ќе бидам ѕвезда, ветувам. Кога ќе станам ѕвезда, ќе ви купам најдобра облека и накит. Ти си моја кралица! Ќе видиш!”. Тој ден навистина дојде и ме направи кралица!“, се присети неговата мајка Гергина.

Извор: Вистина