Цеца се прости од Балашевиќ со емотивни зборови – Дино Мерлин запеа во кола (ВИДЕО)

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ поч ина денес на 67-годишна возраст на Инфективната клиника во Нови Сад. Целиот Балкан е неверување од оваа голема загуба.

Семејството ја потврди најтажната вест за неговото заминување.

Сопругата Оливерa со плачлив глас за белградските медиуми изјави дека информациите се точни, исто како и нејзината ќерка Беба, која немалa сила да зборува.

Многу познати личности, вклучително и актери и пејачи, се збогуваат на социјалните мрежи, а меѓу нив се актерот Миоград Радоњиќ, Александра Радовиќ и Билјана Крстиќ, со кого се познаваше многу долго.

Славниот актер се прости од пејачката преку социјалните мрежи со проштална порака.

– Добра ноќ, дами и господа, ова шоу заврши, се надевам дека уживавте. Задоволство ми беше да се глупирам за вас сите овие години.

Се надевам дека ќе се видиме повторно во друг град, на друга претстава. Во друг циркус … – стои во описот на фотографијата што актерот Миодраг Радончиќ ја објавил на својот профил.

Пејачката Александра Радовиќ изјави дека е многу тажна откако слушна дека Балашевиќ поч инал.

Бев многу изненадена и тажна од веста за упокојувањето на нашиот Ѓоле Балашевиќ – рече пејачката.

– Тој беше голем поет, наратор и музичар, ги обележа нашите животи со своето дело. Неговиот „Д-мол“, „Лепа протина коќи“, “Не ломите ми багрење“, и оние волшебни рими со кои тој ги допре нашите души. Тие ќе живеат вечно во нашите срца – рече Радовиќ.

За Билја Крстиќ, Ѓорѓе Балашевиќ беше посебна личност. Малкумина знаат дека двајцата биле дел од групата „Рани мраз“ пред четириесет години. Денес, кога слушна дека нејзиниот голем пријател нè напушти засекогаш, како што ни рече, почувствува огромна тага.

– Не можеме да избегнеме тешки моменти и тешки денови, знам – рече Билја Крстиќ. – Многу сум тажна, бидејќи со него е поврзан најубавиот период од мојата младост. Со него во „Рани мраз“, сè имаше смисла.

Многу го сакав тој период. Концерти низ цела Југославија, ги наполнивме салите и сите оние што се дружат по концертот е нешто што ќе остане во моето срце засекогаш.

Сите го обожававме. Имав голема чест да градам музичка патека со него.

Ангелите нека го чуваат. Немам зборови. Јас сум навистина тажна – рече таа.

По овој повод, Дино Мерлин објави видео од автомобилот на социјалните мрежи, во кое гледаме дека неговите очи се полни со солзи.

Тој ја испеа „Не волим јануар“ со сменети стихови пеејќи: Трагове малих стопа, број 40 и ко знам, како у незаборав одлазе.

И пејачката Цеца Ражнатовиќ е потресена од пваа загуба, и со емотивни зборови се прости од Балашевиќ.

Пејачката на својот Инстаграм профил објави фотографија на која напиша: “Панонски морнару, плови по мирните мориња на небесното царство. По чивај во мир, голем поету”, беше напишано на фотографијата.