Бев во Германија и кога ми се јави телефонот ми падна од рака – пејачката ја исполнила желбата на Балашевиќ и неговиот син

0

Вчера Балканот се прости од еден од најголемите музичари на поранешните ЈУ простори, Новосаѓанецот, Ѓорѓе Балашевиќ. Синоќа на плоштадот во Нови Сад се собраа илјадници луѓе, кои со свеќи во рацете и со звуците од познатите нумери на Балашевиќ, се простија од пејачот.

Претходно сопругата Оливерa, со плачлив глас за белградските медиуми изјави дека информациите се точни, исто како и нејзината ќерка Беба, која немалa сила да зборува.

Многу познати личности, вклучително и актери и пејачи, се збогуваат на социјалните мрежи, а меѓу нив се актерот Миоград Радоњиќ, Александра Радовиќ и Билјана Крстиќ, со кого се познаваше многу долго.

Дино Мерлин објави видео од автомобилот на социјалните мрежи, во кое гледаме дека неговите очи се полни со солзи.

Тој ја испеа „Не волим јануар“ со сменети стихови пеејќи: Трагове малих стопа, број 40 и ко знам, како у незаборав одлазе.

И пејачката Цеца Ражнатовиќ е потресена од оваа загуба, и со емотивни зборови се прости од Балашевиќ.

Пејачката на својот Инстаграм профил објави фотографија на која напиша: “Панонски морнару, плови по мирните мориња на небесното царство. По чивај во мир, голем поету”, беше напишано на фотографијата.

Но се чини највпечатливото потсетување на Балашевиќ доаѓа од неговата колешка од Хрватска.

Пејачката Северина Којиќ, веста за упокојувањето на познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој поч ина вчера на 67-годишна возраст, ја прими со големо неверување.

Таа постави објава на својот Инстаграм профил, раскажа за нивната прва средба, како и за неочекуваната покана која и ја упатил Балашевиќ, да биде гостинка на неговиот концерт.

– Нашиот прв состанок беше во 2001 година во Нови Сад. Се сретнавме случајно, во пицерија. Го прашав што јаде за да пишува така стихови, а тој се насмеа…

Потоа една вечер ми се јави и ми рече дека никогаш немал гостин на концерт и дека би сакал јас да му бидам гостин на неговиот концерт во Нови Сад, и тоа да биде изненадување за публиката.

Бев во Германија и телефонот падна од мојата рака… Не реков ништо, не верував во тоа и продолжи: „Ако ти е проблем тоа што ќе треба да ја посетиш Србија, ќе разберам ако ме одбиеш …”

-“Ако ме одбиеш?” Па, мојата прва купена касета беше „Божа звани паб“, купена во „Фотомузикалија“ во Сплит во 1982 година. Се смеев и реков дека е многу смешно. моите најубави песни. Знам сè што имаш напишано, рекла Северина.

И мојот син Алекс би сакал да дојдеш на концертот, и одговорил Балашевиќ… Тој излезе на сцената, и направи своевиден театар за публиката. Им објасни вака:

“Син ми ми вели – тато, сè е во ред, но јас би сакал да ја донесеш Северина на концертот. -Луѓето од публиката се смееја и мислеа дека раскажува шега. И тогаш тој рече:”

Што татко би бил., а да не ги исполнам сите желби на мојот син… Сине, еве ја Северина! И јас се појавив, раскажува Северина.

„Јас ги пеев и „Вирујен у те “ и „Ја само пјевам “и после тоа останавме во контакт…

Тој го напиша тој модифициран текст на песната на Порин „Мала је дала“ во 2001. „Душо, знаеш, колку и да те сака некој, тој никогаш нема да те разбере и не очекувај да те разберат…

Таму горе на сцената, никој што не играл многу игри горе ве разбира … Сторми е горе таму каде што не пристигнаа многумина од нас…

„Ти беше врвот, таа цреша на врвот на тортата, Јас бев и ‘Провинциска’ и ‘Девојка со кардашки нозе’. Сите жени чекаа токму такви, од тие песни … и ти беше таков не знам да се збогувам … Чуварот на подлабоко значењето исчезна Твојата Марија те сака“, напиша Северина на својот профил на социјалните мрежи.

Претходна статијаЕлена- Живот со стил слави роденден на посебно место (ФОТО)
Следна статијаДраган Б. Костиќ: Јадевме со Ѓоле кифли и јогурт, а утредента јас и Градо бевме сведоци на историјата