Познатата пејачка сака да го смести Саша Поповиќ во затвор: Таму му е местото!

Пејачката Елма Синановиќ поднесе кривична пријава против директорот на „Гранд“ Саша Поповиќ за кражба и кривично дело затајување данок во нејзиниот случај! Фолк sвездата постојано се обраќаше до државата и медиумите, но до пред еден месец немаше реакција, пренесува српски Телеграф.

– Саша беше повикан пред еден месец врз основа на мојата тужба и пријавата што ја поднесов против него за затајување данок и кражба! Тој прво мораше да ми ги даде парите од албумот „Рука правде“ во 2000 година, како што е наведено во договорот, но јас никогаш не ги добив тие пари.

После тоа ме забрани во сите медиуми. Ова не беше доволно за него, па исто така ги забрани моите настапи или ги откажа настапите и со класична уцена до сопственикот на дискотеката. Тоа се случи на начинот на кој тој му се јави на сопственикот и рече дека ако Елма пее, ти немаш ниту еден од пејачите на „Гранд“, и со тоа тој држеше монопол на тој пазар – тврди Елма и објаснува дека тој потоа можел да оствари контакт со неа.

Како што признава, таа беше наивна, па во 2010 година Поповиќ успеа повторно да ја измами. Во тоа време, таа потпиша договор со кој се согласи да ги предаде правата на сопственост на песната „Танго“, која само таа би ја пеела. Сепак, иако Елма веќе ја сними песната, Поповиќ и ја даде на Милица Павловиќ.

– Некаде кон крајот на 2010 година, тој ми се јави и рече дека е подготвен да направи голем кам-бек за мене. Дојдов и ја снимив песната „Танго“ што подоцна и ја даде на Милица без објаснување! Во таа песна сè уште можам да ги слушнам моите вокали во позадина, како и Ивана Селаков, кои ми пееја придружни вокали. Тогаш решив да го гонат кривиќно! Поповиќ беше повикан на расправа и започна процесот. Саша ќе заврши таму каде што припаѓа, зад решетки – завршува приказната за Синановиќ.

Таа исто така тврди дека пред една година, првиот човек на Гранд го саботирал нејзиниот настап во Нови Сад. Музичарите кои ја придружуваа Синановиќ таа вечер се вработени во Гранд, а пејачката силно се сомнева дека Поповиќ ја „минира“ преку нив.

По нејзината последна расправија со Саша Поповиќ, Елма Синановиќ побара помош од косопственикот на „Гранд“ Лепа Брена.

„Мојот сопруг и јас се јавивме кај Брена да објасниме што се случува. Таа ни кажа дека нема никаква врска со тоа и дека не се меша во бизнисот на Саша затоа што тој бил единствено одговорен како директор. Во суштина, таа одби да ни помогне – тврди Елма.

Извор: Вистина