Хаос во студиото на „Гранд“: Карлеуша и Шерифовиќ се скараа поради Елена Миленковска

Во саботата започна третиот круг на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“.

Според новите правила кандидатите настапуваат во дуели, а само оној кандидат кој ќе ги освои пет гласа поминува директно во четвриот круг.

Во саботното издание настапуваа неколку македонски кандидати меѓу кои и Елена Миленковска чиј ментор е Ана Бекута.

Таа настапи во дуел со Велдина Алибегиќ и Садо чии ментори се Саша Поповиќ и Снежана Ѓуришиќ.

ФОТО: ПРИТНСКРИН/ЈУТУБ

Миленковска се претстави „Хајде онда ништа“ од Тијана Богиќевиќ и „Птица скитница“ од Ана Николиќ.

ФОТО: ПРИНТСКРИН/ЈУТУБ

По изведбата Елена ги доби сите пет гласа, а Ана беше среќна што нејзината кандидатка помина понатаму.

„Браво девојко, браво кукло, прекрасна беше“ прокоментира Бекута.

Од друга страна Карлеуша имаше критики за Миленковска.

„Што се однесува со Пере и Луње, Мике и Жике, од мојата лева страна, значи, културно, уметничко друштво, весели адолесценти. Што се однесува до мојата десна страна, ти девојко немаш енергија“ вели Карлеуша.

Со нејзиниот став не се согласи Марија Шерифовиќ која истакна дека во овој дуел дефинитивно е подобра Елена и дека Карлеуша не требало да гласа за дуелот под број 1.

„Ти слепа ли си?Луда ли си, будала си?Па, логично дека е подобар кандидатот под број 2.Зошто гласаше за нив“ истакна Марија.

Карлеуша истакна дека Елена е подобар пејач, но дека нема енергија.

„Таа е добра, но енергијата, харизмата, е на страната на нејзините противници. На кого му е гајле дали некој е подобар пејач. Нема тука енергија. Мораш ти девојко, како се викаш, мораш да имаш емоција во пеењето, магијата на оваа работа е она што не може да се опише, мора нешто да се чувствува“ вели Карлеуша.

И пред неколку недели исто така нашата Елена беше цел на критики од Карлеуша. Македонската пејачка Елена Миленковска во последната емисија од првиот кург во „Ѕвездите на Гранд“ доби голем број критики од членката во жирито Јелена Карлеуша.

По изведбата на песните „Не спомињи љубав“ и „Кошта ме“, српската пејачка, и покрај големиот број предупредувања да прекине да биде безобразна од нејзините колеги во жирито, продолжи со својот начин на критикување на кандидатите. Карлеуша ѝ порача на Елена дека е без харизма и дека нема енергија во себе.

„Јас мислам дека ти не си за оваа работа. Мислам дека влегуваме во една фаза каде што можеме без маски и ракавици да зборуваме со сите вас. Со години сме остри кон вас, а публиката е навикната да бидеме сурово реални. Публиката знае дали некој нешто ќе направи“, изјавила Јелена.

Карлеуша на крајот посочила дека Елена единствено може да направи кариера доколку таа ѝ биде ментор.

Како ќе се претстави Миленковска во следниот круг и до каде ќе стигне останува да видиме.

Настапот на Елена може да го погледнете на 20: 46.