Радмила Манојловиќ се прости од Шаулиќ: Ние треба да бидеме среќни и благодарни што Шабан на сите го одбележа детството, живот, љубовта, страдањата, тагата и радоста

0

Балканските музички ѕвезди и фановите се во солзи, тага, неверување и шок по веста дека кралот на српската народна музика, Шабан Шаулиќ, трагично загина во сообраќајна несреќа откако пијан возач се удри во возилото во кое беше тој.

Шабан почина во болница во Германија, а по укажаната лекарска помош им подлегна на повредите од несреќата.

Неговите колеги преку социјалните мрежи се простија за последен пат и упатија сочувство до неговото семејство.

Првата асоцијација за детството, за љубов, за татко ми (кој со таа песна се натпреваруваше во разни натпревари за аматерски пејачи), е најубавата љубовна песна на сите времиња и на повеќето, прекрасен глас кој некогаш сме имале можност да го слушаме: “Ајде да остариме заедно”- Шабан Саулиќ.

Ние треба да бидеме среќни и благодарни што на сите го одбележа детството, живот, љубовта, страдањата, тагата и радоста, што Бог ни го испрати само за нас својот нереален ангелски глас да не милува и да ги буди сите наши сетила … Подеднакво и неговата душа беше божествена, а добрината, смиреноста и топлите емоции сјаеа од очите …

Мислам дека ние, како што минуваат годините и живот незапирливо, сите тајно некаде стравуваме и се прашуваме што ќе се случи со нас кога шоу-бизнисот повеќе го нема Шабан, кој толку совршено ќе ни пее, кога е само еден, испратен од Бога?

Сакавме Бог да го поживее, уште малку да уживаме во овој надреален вокал, кој ни остави безброј безвременски хитови … Се чинеше невозможно дека некогаш кралот ќе не напушти. Мислам дека тоа изгледаше невозможно, само затоа што тој е се уште жив стана бесмртен.

Еден, најголемиот, Шабан Шаулиќ, обожуван, никогаш не заборавен и никогаш прежален. Најдлабоко сочувство на семејството, со дладоки емоции пишува Рада Манојловиќ.

Претходна статијаМинистерот Филипче му помогна на Садет да ја најде Јасмина
Следна статијаПоследните зборови на Шабан Шаулиќ упатени кон сопругата – ова го напишал за неа