Детали од сообраќајната несреќа: Шабан Шаулиќ тргнал кон аеродром, пијан возач удрил во неговиот автомобил

Кралот на народната музика, Шабан Саулиќ, го загуви животот во ужасна сообраќајна несреќа, сопштува за српските медиуми зетот на Шабан, Бата Мирковиќ.

Поради оваа ужасна вест, семејството на Шабан е во шок.

Како што тој несвесно дознава, Шабан заминал на аеродромот со автомобил кога се случила несреќата. Тој не го управувал автомобилот, туку имал возач. Со него исто така бил неговиот кум, кој исто така бил повреден.

Несреќата се случила во околината на Билефелд, во која пеел.

Според полицискиот извештај, две возила излетале од патот и ги погодиле банките, а првичните информации се дека тројца луѓе од возилото Сеат Ибица биле повредени.

Покрај Шабан во автомобилот биле музичарот Мирсад Кериќ.

Според последните информации Кериќ е во тешка здравствена сосотојба додека на Бобан му се скршени три ребра, рекол низ плач неговиот менаџер Сабит Дервишевиќ.

Како што информираат германските медиуми, пијан возач со автомобил од марката „маздљ“ удрил во неговиот автомобил. Иако лекерите дале се од себе да го спасат кралот, не успеале.

Како што се наве3дувам во полицискиот извештај две возила излетале од патот и удриле во банкина.

За оваа страшна сообраќајна несреќа известуваат и германските медиуми кој беа на лице место.

Шабан откако бил пренесен во болница и му била укажана медицинска помош ин подлегнал на повредите.