Наш познат фоторепортер: Ми земаа податоци до шесто колено на избори, не можев работата да си ја завршам (ФОТО)

0

Еден од попознатите нмакедонски фоторепортери е Роберт Атанасовски, чии статуси на социјалните мрежи се секогаш коментирани и споделување, како и неговите авторски фотографии секако.
Aтанасовски неодамна даде свое мислење за шпанската хит серија „Куќа од хартија“ или позната како La casa de papel и тој откри колку всупност ова остварување му се допаднало и му оставило впечато, што беше објаснето на овој начин:

– Почнав да ја гледам La Casa de Papel минатата недела , малку подоцна од другите, откако излезе петта сезона и откога видов општо одушевување тука на ФБ. Ми остана уште три епизоди до крај и да ви кажам право едвај чекам да ги догледам. Ваквите серии (не се многу) ми прават по малку опсе сивено-анкс иозно чуство и не можам да го дочекам крајот-што му доаѓа како некој вид на олеснување.
За авторот секоја чест,- јас такви заплети и во исто време генијални расплети не сум видел – И такво кокетирање со реалноста која ја живееме во моментов. Би можеле десетина Холивуски блокбастери да се снимат со она што го видов. Серијава е феномен на некој начин“, изјави Атанасовски.
Фото: Freepic

Фотографот влчера известуваше од локалните избори, тосет беше на терен да фотографира и на Фејсбук го пренесе своето искуство како поминал на изборниот ден вршејќи ја својата работа. Тој на Фејсбук објаавил:
-Краток филм за избори. Одам да фотографирам ко и увек и се пријавивам во изборна комисија ко што е редот и шефицата ми вика-ама јас не сакам да се фотографирам!? Абе како не сакаш!!?- И кажувам океј луѓево, (мада сите се со маски) што гласаат/можда некој не сака, ама шеф на изборна комисија да не сака!?
– Викам земаш пари за ова-,вика земам-епа викам мораш да се сликаш ако не што не си кажала па да дојде друг на твое место. Дига рамења и спушта глава-нејќе да се слика!! ОК-Си отидов од таму, џабе времето го губев. Идемо даље на друго место друга училница:
Ми бара лична карта шефицата, викам океј и давам, и место да запише или да ја поглрдне, зема да ја фотографира!?? И викам абе кај ве учат вакви работи а да земам јас твојта да ја фотографирам-може?// МИ вика абе не знам – извини.!!? Поима нема, не знае ниту има абер со протокол со ништо. И викам кој курсеви сте ги поминале за ова не ми е јасно.!?
Капак на се у двор сликам општа слика и нормално ги фаќам полицајците у кадар, колку симболично да се види дека има полиција. Абе не дојде џандарот да ми зема податоци до шесто колено и у шест тефтери ме запиша. И се затоа што сум завртил камера према нив..
И нив бре кој ги учи така да се понашаат, се осеќав ко најголем крими налец, ми земаше пола саат податоци, ај што ми зема време ме фати срам малку. И капак на се ми вика
– Абе јас на сите новинари им земам податоци. А нема везе ги прашав другите. Значи тотално луд – ј… збуњеног работава. Никој не знае што прави! (сите се фотографирани и џан дарите исто ама ср ам ми е да ги објавувам)“, објави тој.

Претходна статијаЦаци од „Сител“ се опушти, за избори се облече во фустан без ракави, ваква не сме ја виделе досега (ФОТО)
Следна статијаЧува седум мачки дома и се шетала со сekиpа во торба, а еве зошто никогаш немала свои деца: Чудниот живот на познатата Ју пејачка (ФОТО)