Нова снимка од Ламбе со кибpит во рацете, кажа за што може да му се најде (ВИДЕО)

0

Минатата година во јуни, нашиот познат пејачот Ламбе Алабакоски го запали клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, потврдрдија во тоа време извори од МВР.

Претходно, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски објави дека сторителот е идентификуван и оти станува збор за 34-годишник од Битола со иницијали Л.А.

-Ништо не сум направил плански, со некоја цел. Јас тоа што го чувствував длабоко во себе и го направив, навистина не би сакал многу да зборувам за тоа.

Тоа го сторив поттикнат од моите искрени внатрешни чувства, како да се разгоре огнот што тлееше во мене. Но зад овој настан има и историја, минато. Мојот прадедо од селото Љубојно се викаше Панде Пашариковски, него го убиле бугарските окупатори, а потоа и го обезглавиле.

Баба ми, од страната на мајка ми, ми раскажуваше за овој трагичен настан, чиј сведок била со една другарка. Тоа што сум го слушал, уште како дете, предизвика лавина од емоции кај мене“, рече КЛамбе потоа за Нова Македонија.

Тој гостувал во емисија кај аудио продуцентот и композитор Мими Марковски, и додека се возеле во автомобил, Мими на Ламбе му рекол:

-Јас немам спонзори, но ти купив еден поклон“, му рече водителот на Ламбе и извади кибрит. Ламбе се насмевна кога го виде кибритот, а потоа водителот рече:

-Знаеш зошто ти го донесов ова? Зошто се нема сменето од времето кога бев мал“, рече водителот а потоа ја покажа сликата со зебрата на кибритот. „Тоа е тој“, рече Ламбе, а водителот дополни: И ова вечно трае.

Вечно да трае и нашата држава Ламбе“, рече Мими, а потоа Ламбе кажа: Чул те Господ. Водителот на ова му искоментира: И ќе ти се најде ако палиш нешто друго уз пат. А Ламбе потоа одговори:

Ќе ми се најде за, викаат дека е најубаво да палиш цигара со ова.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mimi Markovski (@mimi4u16)

Претходна статијаЈасмин ја сними Гавазова во невидено издание (ВИДЕ0)
Следна статијаПеро Камиказа лом ги направи колегите што ја пеат „Диpлада“ по ресторани: Бакшиш заработувате на песниве, не ли ви е срам