Норвежанка добила азил во Полска од премиерот Моровјецки за да не и ја земат ќеркичката

0

Силија Гармо е првата Норвежанка, која се иселила од земјата поради лошиот систем на социјална заштита.

Силија со нејзината 23 месечна ќерка заминала да живее во Полска , зашто се плашела дека во Норвешка ќе и ја одземат ќеркичката.

Таму социјлните власти сметаат дека жената не може да биде добра мајка и и се заканувале дека ќе и го одземат девојчето. Силија е ќерка на познат норвешки политичар побегнала во Варшава , откако добила закана од социјалните служби во Норвешка.

Од таму велат дека жената води хаотичен живот , зема таблети и страда од хроничен замор. Таа вели дека ништо од тоа не е точно и дека социјалните работници и упаднале во станот без најава , но откако веќе избегала.

Нејзината 13 годишна ќерка Фроја , останала во Норвешка со поранешното момче на Силија.

За заштита на нејзините мајчински права , лично се заложи полскиот премиер Матеуш Моровјецки , под чија иницијатива силија добила азил во земјата.

Претходна статијаДарко Лазиќ со еден потег прво ги шокираше, па ги налути фановите ФОТО
Следна статијаЦеца станува дел од најпопуларното музичко шоу на Балканот