Си ја отвори душата за љубовта- емотивна приказна на Маја Оџаклиевска

0

Пејачката Маја Оџаклијевска смета дека луѓето со прекумерни амбиции се длабоко нес реќни и затоа е благодарна што има покрив над главата, што да јаде и да носи и љубовта кон внукот Лука.

Маја вели дека за време на пензионерските денови секој слободен момент го посветила на внукoт Лука, а открива дека прифаќањето на нејзината финансиска состојба и донело мир.

– Луѓето со премногу амбиции се несреќни. Можам да имам империи, тоа не значи ништо. Материјалот не е ништо. Немам куќа на Дедиње и базени, живеам 35 години во мал стан и задоволнa сум од тоа. Не се работи за скромност, туку за разбирање на ситуацијата и сопствените потреби.

Задоволство ми е да имам покрив над главата, што да јадам, каде да спијам и што да облечам. Не мора да бидат брендирани предмети и барокен мебел. Ако разбирате дека филозофијата на животот е да живеете мирно и убаво, тогаш нема за што да жалите.

Не треба да имате болни амбиции. Скромноста не е доблест, но не треба да се биде премногу амбициозен.

Како го постигнувате сопственото задоволство? Значи, со разбирање на сопствената ситуација – вели Маја, и додава:

– Парите треба да бидат добро распоредени, тоа е поентата. Никогаш не позајмив. Мајка ми еднаш ми рече: „Рашири колку што ти е долга чергата. Ако имате ќебиња, свиткајте ги нозете, ако имате јорган, истегнете се “.

Не сакав да се задолжувам. Не заработував секогаш, добро ги распределував. Луѓето никогаш нема да имаат доволно пари, колку и да имаат, ќе измислат нова потреба.

Маја на своите пријатели минатата година им соопшти дека веќе нема да го користи својот Фејбук профил затоа што таа вели дека за неа е подобро дружењето во живо. Таа на Фејсбук тогап напиша:

Повторно, овие љубопитни луѓе од Фејсбук прашуваат што ми е на ум. Искрено, имам на ум одјавување од овие страници што одземаат вистински контакти, па затоа сум на мислење дека повеќе не треба да сум овде. Има многу поубава содржина.

Кој оставил трага, оставил и телефонски контакт. Тоа ќе биде подобра врска од оваа овде.

Ви посакувам пријатен престој, посилни убедувања, помалку изјаснување, затоа што кому му е грижа што правите и што мислите, и вие имате целосно право да мислите што сакате и никој не може да ви го одземе тоа.

Можеби зборуваме различни јазици, но музиката е јазик што сите го препознаваме. Задутре го откажувам Фејсбукот и дотогаш можете да ми пишете во инбокс.

Ви посакувам се најдобро и ви испраќам големо срце!“, објави таа во една прилика.

Ќерката на пејачката Маја Оџаклиевска, Андреа, стана мајка во октомври во 2021 година. Таа објави слика на Фејсбук и откри дека родила син. „Наше мало момче, наш борец“, напиша таа.

Андреа е помалата ќерка на популарната пејачка. Таа се омажи во мај минатата година за своето долгогодишно момче Милош Живковиќ, брат на српската манекенка Дејана Живковиќ. На свадбата што се одржа во познат белградски ресторан покрај вода пееше и Маја.

Ова е втор внук на Оџаклиевска. Маја од постарата ќерка Теа го има внукот Лука, момче со аутизам за кого се грижи сама.

Маја неодамна се отвори за љубовта и за животот во својот нов статус на Фејсбук:

-Секој од нас има дел од отворено срце и едно, кај некои поголемо, кај некои помало, кое се затвора пред емоциите кои доаѓаат.

Сè додека ја чувате таа резерва, вие самите си ја негирате чистата љубов. Кога ќе се појават емоциите, оставете ги да се развијат, тоа ве рафинира до бесконечност. Сакајте безусловно. Сакајте ја љубовта.“

Претходна статијаМилена: На седумдесет и кусур години ме изневери со друга, кога го фатив се случи ова
Следна статијаНи дадоа помош само 1.000 евра, им ги вративме парите со Зуица- Наум ептен се налути!