Децата ја заборавија, од Австралија не дојдоа да ја видат мајка си 11 години- оваа старица пак сама ќе го помине Велигден

0

Ова е приказната за Јелица, жената која го расплака целиот регион со нејзината тажна приказна, а ја објави najzena.rs откако добиле писмо од оваа старица.

Овој Велигден Јелица ќе остане сама во својот дом, бидејќи нејзините деца се распрснаа низ светот во потрага по сопствен пат во животот.

Откако се поздравија со мајка им и ветија дека наскоро ќе се вратат, отидоа во своите светови и не ја посетиле со години.

Јелица на почетокот се радувала на подобра иднина за своите деца, но тоа навистина кратко траело.

Наместо тоа, таа остана со празнина во нејзиниот дом, живеејќи во тишина која само ја зголеми нејзината болка.

Таа постојано се сеќаваше на Велигден од минатото, кога сите беа заедно и сите беа среќни. Сега, сепак, се чувствува изгубено и осамено, иако нејзините деца ѝ ветија дека наскоро ќе се вратат.

Времето минуваше, а децата ги немаше. Во нејзиниот ум почна да расте сомнежот – дали децата навистина толку брзо се уморија и заборавија на својата мајка?

Дали овој празник малку ќе ги размрда и дали ќе ги потсету дека имаат мајка во Србија која желно очекува да ги види своите чеда и внуците?

Во меѓувреме, жената решила да го прослави овој Велигден сама како и секоја година. Таа ќе ги подготви јадењата што најмногу им се допаѓаат на децата и ќе ја украси трпезата со свежо цвеќе.

Ќе се обиде да ја најде среќата во малите нешта, но празните места во нејзиното срце ќе останат засекогаш.

– Имам три сина, три снаи. Ветија дека наскоро ќе се вратат, но овде 11 години не дошол ниту еднен од нив.

Секој Велигден го славам сама со болка во душата. Разбирам дека сега имаат свои семејства, но 11 години да не ја видиш гледаат мајка си, тоа не го разбирам.

Сè уште не сум ги запознала внуците, а Австралија не е толку далеку – напишала во писмото Јелица од околината на Петровац на Млави.

Се надеваме дека наскоро ќе дојдат нејзините деца, бидејќи никој не заслужува сам да ги помине најголемите верски празници.

Фото: Freepic

 

Претходна статијаСекогаш насмеана, а голема тага ѝ го обележа животот- ова е пpиказната на една од нашите најдобри пејачки
Следна статијаКатарина Ивановска cи ја запеа „Бивши драги“ откако раскина со Перо Антиќ- главна на журка во Скопје (ВИДЕО)