Џокси се отвори и кажа на кои луѓе никогаш нема да им прости

0

Нашиот познат пејач и автор Џокси, во една прилика, за Еспресо.мк ја има раскажано својата азбука, тоест кои зборови го асоцираат на кои букви од А до Ш..

– A – Афион – Се дав ам во штрудла од афион. Незаборавно чувство. Па со една чаша топло млеко, заспиваш на прва. Б – Боров мед – Затоа што го сакам тој вкус. Пробајте.

В – Ванилици – Спомен од детството, мајка ми ги правеше. Г – Грав – Па уште на тавче со подлога од кумановска трева. Бооооооо … !!!

Д – Диња, дуња, дудинки – Не у ми рај пред да ги вкусиш. Ѓ – Ѓумбир – Често го користам зачинов во замена за бибер…“, рекол Џокси и додал:

Ж – Жгањци – Едно подзаборавено јадење во комбинација со листови сланина и павлака, прсти да излижеш. Ѕ – Ѕуни – Кога гледам прасечко ми ѕуни во ушите, како да компонирам. Мора и вам да ви се случило.

И – Иверка – Морска риба која бара специфична подготовка, се консумира само варена (лешо) со морка салата. Ј – Јајца – Ровките ми се специјалитет. Ај да не ви раскажувам како ги јадам…

Џокси во една прилика објави ново изненадување. Тој на својот профил на социјалните мрежи, објави фотографија со нашата најдобра и најпозната фолк пејачка Анета Молика и напиша дека му е внука!

Џина Папасво една пеилика објави слика со легендарниот пејач Томислав Маниќ кој е познат по песната „Црвени рози за вас мадам“ и многу други и во описот на фотката напиша:

-Тој со неговите 90 се уште е во светот на љубовта и розите, не ми се лути, но секогаш, кога ќе ме види, ми вели: “Ти откако се појави на естрадата јас женска не фатив”. Се разбира, на шега. Со Томислав Маниќ.

Тој раскажа вистинска приказна за неговата ќерка ева Васиќ, која ја напуштила Македонија, бварајќи си ја среќата во странство. Всушност, тој пренесе нејзин статус и објави нејзина слика во која е се раскажано.

– Беше околу 4:30 часот наутро, кога во (2017), се качив на авион и дојдов во Јапонија. Се сеќавам поли цаецот на пасошка контрола ме праша:

”Каде ќе одиш”? Јас му одговорив: “Ќе одам на мастер студии во Јапонија”.

Тој: “Што ќе студираш?”. Реков: “Економски”. А тој пак возврати: “А каква врска има јапонската економија со нашава”? Тој наш полицаец, го разбрав што сака да каже. Едноставно, има одредени оддели кои навистина можат со свои очи да видат како младите заминуваат.

И знам дека немаше ло ши намери. Но она што нашиот полицаец не знае е дека и тука, во Јапонија, има еден цел отворен фр онт на кој бев директно изложена.

Има такви луѓе, интернационалци, кои се осмелија да се исправат со став: “Е што сте тоа вие Македонците”?

Има и такви кои не те сметаат за способен. Тука, да ја браниш Македонија значи да се браниш себеси. И тогаш сфатив, дека Македонија e истото што и јас.Ева Васиќ. 26 јануари 2019“.

Џокси сега раскажа една ептен лична приказна која ја отсликѕва негивата личност каква што е и на Фејсвук тој напиша:

– Не сум з лоп амт ило, но не им простувам на оние кои живот ме значат, оние кои го успорија развојот и благодатта на мојата фамилија, затоа што никој до сега не се јавил да ги простам нивните грев ови, а тоа се:

ГП Илинден (2 години изгубени работен стаж), МРТВ (6 години изгубени работен стаж), ТВ ТЕЛМА/Макпетрол (11 години изгубени работен стаж), ВМРО ДПМНЕ/МОН (2 години изгубени работен стаж).

Им простувам на оние чии грешки биле ненамерни, а тие се малку на број. И знаете што, човекот во текот на животот може да се однесува недолично, но никој нема право да му ги одземе основните права за живот.

Амин!“, напишал Џокси на големиот христојански празник Прочка на својот Фејсбук профил.

Претходна статијаКалиопи со малку шминка- под чapшaв, ваква ја немаме видено досега (ФОТО)
Следна статијаВане Маркоски ја отвори душата за луѓето околу него: Некој им кажал дека ако на ПРОЧКА споделат статус “простете ми”, толку е, завршена е работата…