По загубата на сопругата, болката станувала се поголема… Пирс Броснан нашол утеха во неа, знаел дека таа ќе му помогне

0

Пирс Броснан, познат ирско-американски актер, најпознат по улогата на Џејмс Бонд во четири филма од серијалот, објави љубовна порака на Инстаграм до неговата сопруга Кили Шеј Смит по повод годишнината од нивната брак.

„Пред дваесет и осум години, на четвртиот ден од осмиот месец, се запознавме во Кабо Сан Лукас, Мексико. И се венчавме во замокот Ашфорд во Ирска по три години, на осмиот ден од четвртиот месец. 4884. Мојата вечна љубов, во животот ми донесе радост и среќа. Ти си светлината на мојот живот“, напишал познатиот актер со фотографија од венчавката.

Инаку, Пирс Броснан и Кили Шеј Смит се во брак од 2001 година, а имаат и два сина Парис и Дилан. Актерот со години се соочува со напади кон сопругата, која била напаѓана затоа што се здебелила, со злобни коментари во кои се истакнува дека сигурно „може подобро“.

“Ја обожавам секоја облина на нејзиното тело. Таа е најубавата жена во моите очи. А и затоа што е мајка на моите деца. Горд сум на неа и секогаш се трудам да бидам достоен за нејзината љубов”, им одговорил Броснан во една прилика.

Актерот Пирс Броснан се занимава со сликање со години, а започнал со надеж дека ќе се справува со тешки емотивни ситуации и тага по с мртта на неговата прва сопруга, актерката Касандра Харис, на чие убедување отишол во Холивуд. Згодниот Ирец, кој единаесет години беше во брак со Австралијкаta, зеде четка додека неговата сопруга беше тешко болна и примаше хемотерапија.

„Таквите работи оставаат белег на срцето. Седев во собите опкружен со доктори и чекавме да дојдат резултатите од испитувањата. Ги отворив пликоата со лоши вести во нив. Знам како изгледа болката и агонијата кога чекате и кога се чувствувате немоќни.

Да гледате како животот го јаде некој што го сакате, како болеста зема дел по дел, станува неразделен дел од вашата психа. Начинот на кој го гледате животот сосема се менува. Кеси беше многу позитивна во врска со животот. Таа ја имаше најневеројатната енергија и поглед на живот.

Тоа беше и е ужасна загуба и понекогаш забележувам како се рефлектира врз мене и моите деца. Не преминуваш преку чувството на жалење ни за година, две, три… Едноставно, личноста што ја нема ти недостасува и понекогаш ѝ се лутиш што не е тука.Животот со неа беше прекрасно пријателство, љубов и авантура. “, објаснува Пирс во интервју за „Експрес“ од 2013 година.

– Само што станав една вечер, купив четка и бои и почнав. Отпрвин цртав, за да изразам болка и емоции и да го ублажам страдањето кое беше огромно – откри во една прилика Пирс.

Пирс продолжил да го лекува своето скршено срце со бои и по с мртта на Касандра, која ја негувал до самиот крај а 22 години подоцна, во текот на летото 2013 година, додека го снимаше филмот „Ноемвриски човек“ во Белград, доживеа уште една трагедија.

Ќерката на Касандра, Шарлот, која тој ја посвои, по чина по тригодишна борба со ракот на јајниците, исто како и нејзината мајка 22 години претходно.

Својата страст за сликање Пирс ја открил на 16-годишна возраст, кога решил да го напушти формалното школување и почнал да тренира комерцијална илустрација во Уметничката школа Сент Мартен во Лондон.

Но, тоа не траеше долго, тој брзо се осмели да се испроба во актерството. Иако сними многу филмови во Холивуд, се прослави со улогата на најпознатиот таен агент во светот Џејмс Бонд, која ја играше во четири дела од популарната франшиза.

Десет години по смр тта на неговата прва сопруга, тој се ожени со новинарката Кили Шеј Смит, со која ги добија синовите Парис и Шон. Семејството живее на Хаваи, а Пирс сè помалку пука и повеќе слика, наоѓајќи големо задоволство во тоа.

Претходна статијаИгор Којиќ, синот на Кеба вљубен до уши – оваа убавица е замена за Северина (ФОТО)
Следна статијаОва е синот на Пепи Бафтировски: Тој е доктор по професија! ФОТО