Тијана се врати во Македонија со посебна причина, објави слика со луѓето кои ја вратија (ФОТО)

Колку сте поврзани со Македонија и како ја доживеавте песната „Километри“?, ја прашаа во една прилика Тијана Дапчевиќ во магазоинот „Глоси“ од Србија. Тијана инаку на српски ја обработи песната „Километри“ од Влатко Лозаноски.
-Јас сум родена и израснат во Македонија, моето семејство и роднини живеат таму, така што е сосема природно и нормално што сум крајно приврзана и ги доживеав „Километри“ како што ги доживуваат сите оние што некогаш биле разделени од блиски луѓе.

Природата на мојата работа е таква што честопати минувам по некои километри, но се организирам и себеси така што сите редовно се гледаме и поминуваме што е можно повеќе време заедно, така што тие километри се дури и пократки отколку што се.
Што најмногу ви недостасува кога мислите на вашиот роден град?

-Семејство, се разбира. Родителите, Тамара, Хана и Дарен. Секој слободен момент го користиме за да скокнеме кон Скопје и да поминеме што е можно повеќе време со нив, а кога сме во Белград се слушаме неколку пати дневно по телефон, па постојано сме „на жица“.
На каква среќа се сеќаваат вашите очи во Скопје? „Кога би почнала да опишувам, ќе ни требаа неколку изданија на списанието „Глоси“ за сето тоа да се прераскаже“, одговори Тијана. Потоа зборуваше за синот, за сопругот и за нејизнта кариера.
– Не е тешко ако се грижите за вашето дете и ако сте максимално посветени на него, а јас и Милан сме такви од првиот ден од животот на Вук. Без разлика колку обврски имаме во текот на денот и каде и да сме (на службено патување или дома) ние сме пред се родители, а потоа се друго и нема обврски што ќе бидат пред нашето дете, што јас верувам дека е случај со другите родители.
Најважно за нас е дека е здрав и среќен, дека е чесен човек и дека го прави она што го сака и го исполнува во животот, и ние ќе бидеме таму да го поддржиме колку што можеме.

-Се сакаме. Љубовта е единственото нешто во што верувам и единственото нешто што има „моќ“ да ја одржува секоја врска. Без него, не може да има ништо друго. Покрај љубовта, важен е и разговорот, така што ништо не се турка под тепихот и ништо не се премолчува и подразбира, само за да се зачува мирот во куќата, затоа што после тоа гужвата под тепих станува превисока за да се премине.
Денес, секој има секакви очекувања, не само од жените, туку генерално од секого иод се, но на тоа не треба да му се дава големо значење. Мислам дека секој треба да го направи она што мисли дека е најдобро за него и да не обрнува внимание на коментарите на околината.

Секоја жена е супер-жена ако е среќна и исполнета, а тоа нема никаква врска со тоа дали има кариера или не, дали ја постигнала улогата на мајка или не, итн.
Што и да сакав да правам во животот, бев (беше) максимално посветен на тоа затоа што верувам дека ако направиш нешто треба да го дадеш својот максимум и успехот не може да се пропушти, затоа сум целосно задоволен од се што постигнав досега. Но, полека, јас само започнувам.

Ресетирањето на душата не мора секогаш да биде пресврт на животот – постојат и оние мали „ресетирања“ што му се потребни на секој човек секој ден, и може да биде се што ќе ја врати вашата душа на место.
За мене, тоа време беше поминато со семејството, дружење со пријателите, одење во кино, вечер со игра на табла и палачинки, прошетка … Ресетирањето го избираме сами“, објасни Тијана. Таа сега се врати во Скопје, а за тоа има и добра причина. Имено, започна да се снима новата сезона на „Преспав“.
Започна снимањето на новата сезона на ТВ серијата Преспав, која меѓу телевизиските серии доживеа најдолг век, најголем успех и собра „армија од фанови“. Шестата сезона од популарната серија ќе има нови 20 епизоди реализирани во копродукција на ОХО и МРТВ, од каде најавуваат бројни изненадувања и многу хумор.
Последната епизода од петтата сезона заврши со пож ар во пансионот, по што фановите беа разочарани мислејќи дека тоа е „крај на Преспав“. Но од продукцијата велат дека серијалот е во зенитот, а авторскиот тим е подготвен повторно да ја насмее публиката, инспириран од турбуле нтната општествена реалност што се пресликува во случките во пансионот.
Тијана објави слика со своите колеги Васил Зафирчев и Игор Стојчески како одмараат од снимањата, надвор на отворено и напиша: Со колегите од работа. „Преспав“ е причината која тијана ја врати дома, но и Јелена Јованова која живее во Загреб.

Претходна статијаИмам 54 години и штотуку дознав дека РЕНДЕТО ИМА ЕДНА СКРИЕНА ФУНКЦИЈА
Следна статијаОрце Царот ги покажа внуците и ќерката, таа е копија на мајка си Дракче (ФОТО)