Се огласи синот на Марина Tуцаковиќ и раскажа се за наследството (ФОТО)

0

Марина Туцаковиќ, познат текстописец, пред неколу години за првпат откри низ што се поминала во борбата со бо-леста, поради што не се исплашила, и за што размислувала додека била на Институтот во Белград.
-Беше тоа – ќе биде што ќе биде. Го изг-убив детето, што може пол-ошо да ми се случи. Зарем не? За тешките момнети кога го изгубила синот Марина вели:

-Ќе ви отиде детето на екскурзија па се плашите како ќе стигне. Секогаш имате ст-рав за личности кои ги сакате. Интересно, ја таа ноќ … Тој беше толку весел, толку се смеевме, навистина не можев да знам што ќе биде… И ете баш се случи тоа на што тогаш сигурно не сум се надевала. Не го очекував тоа.“, изјави таа.
Коментирајќи ја врската со нејзината пријателка Светлана Цеца Ражњатовиќ, Марина рече дека би сакала ќерката на Цеца – Анастасија да ја надмине популарноста на нејзината мајка, а потоа додаде дека со фолк дивата активно крои песни за нејзиниот претстоен албум.
„Цеца и јас постојано сме на врска, ноимаме проблем со песните… Не знаеме кој пат да фатиме“ – рече Марина. Запрашана за Карлеуша, ќе изјави:

„Не се слушаме повеќе. Што има да се коментира, стра-шно низ што се’ минува … Jeцa е голем борец“ – таа нагласува. Кога станува збор за Ана Николиќ, Марина не штеди зборови:
„Мислам дека албумот на Ана ќе биде подготвен до крајот на летото. Тоа нема да биде онаа старата, туку сосема нова Ана. Само да ослабе. Работи сега на тоа, добро е и заради нејзиното здравје, но таа сака да си касне“ – резимираше низ насмевка Марина во една прилика.
Веќе се навршија 40 дена од загубата на Марина Туцаковиќ, а нво нејзиниот вечен дом се одржа по-мен. На комемо-рацијата присуствуваа синот на Марина, Милан Радуловиќ Лаќа, сопругот Александар Радуловиќ Фута, бројни пријатели, а меѓу естрадните имиња беа Жика и Јелена од групата Зана, како и Горан Стојиќевиќ Карамела.
Токму на 40 -тиот ден од загубата, се појави и синот на Марина, откако вети дека 40 дена по загубата на неговата мајка ќе зборува за животот и нејзината соработка со естрадни личности.

„ Јас сум во та-га во следните 40 дена и нема да давам никакви изјави. Само кога ќе заврши жало-ста ќе зборувам“, изјави Лаќа на денот на испраќањето. Тој на Твитер напиша:
-Денес се навршуваат 40 дена од загубата на мајка ми Марина Туцаковиќ. Ви благодариме за поддршката и што бевте со нас цело ова време. Ви благодариме што го споделивте со нас товарот на болк-ата што не можевме сами да го поднесеме.
Во наредниот период, ќе продолжиме да работиме на зачувување на нејзиното наследство, во знак на сеќавање на неа и нејзините дела кои успеаја да ги одбележат најубавите моменти на многумина 30 и повеќе години. Се тешиме што нејзините песни ќе се слушаат долго време и дека некои други генерации ќе имаат можност да ги откријат и засакаат“.
Марина Туцаковиќ си змаина на 19 септември, на 67 години, по долга и тешка бит-ка, а беше испратена на 29 септември во Белград, што и беше последна желба – да по-чива покрај синот.

Претходна статијаАнастасија прозборе за мажачката и за новиот, скап стан во кој живее со Ѓорѓе
Следна статијаЈавноста го памети од „Ѕвездите на Гранд“, а тој сега пее за Магде – младиот Александар Tемелков има нова песна (ВИДЕО)