Се огласи сестрата на Васил Атанасов и раскажа за неговите последни денови: Сол и леб ќе јадеме со внуката, сами сме, а Васе гладен си замина (ФОТО)

0

Познатиот пејач од струмица, Васил Атанасов, како што е познато, пред 20 дена засекогаш го напушти овој свет во Германија, каде што живееше околу две децении.
Васил Атанасов сите го паметиме како пејачот кој го испеа големиот македонски фолк хит „Кој не раздели“, и беше еден од омилените пејачи кај народот пред да си замине од Македонија и да се пресели во Германија.
Веста за заминувањето од овој свет ја споделу на Фејсбук неговата сестра која го нарече најдобриот брат и вујко. Васил се упокои во Германија по долго боледување. Сега, сестра му објави статус во кој вели дека Всил уште не е испратен, и во него раскажа какви му биле последните денови и колку таа тешко живее со внуката.
-Уште рано сабајле дека градот не се слаже, треба прво да се плате па после ќе биде испраќањето, секој ден различно, едни се слагат а други не се слагат, а нас не изморија… Сега ќе одам на втори ноември за Виена да земам уште минус на конто од мојата банка па да платам на 3ти така кажаа, па на 4ти ќе го испратиме.
Тука нема кого да прашаш ни кој да те поучи, ама сега и да го земам брат ми нема да ми ги вратат тие пари 3350 евра. Сега треба на градот да платам за место, ми рекоа уште 2250 евра. И сега морам да правам како они што ќе кажат.
Во Македонија не сакаа, не се јавуваа, колку пати им пишував тие не се јавуваа и немаше кој да организира испраќање, јас ќе платев, пошто јас и внуката имаме куче и нема со што да си одиме нема воз, само во воз може куче.
Таква ни е државата нема воз , во автобус и во комбе не примаат кучиња, прашуват и затоа одлучивме во Лудвиигсбург. Многу се изма-чивме, не од работа туку од нер-воза. А тие пари од минус ќе ми стопират секој месец а имам и други давачки.
Тешко нас, а внуката не работи нигде јас ја чувам пошто нема родители. Макар сол и леб да јадеме ама брат ми да го испратиме ,никој не планираше такво нешто дека ќе не снајде. Он мислеше дека ќе оздрави па ќе си одиме сите заедно со комбе во Македонија, ама тој не оздрави.
Пред еден ден внуката сони како дома што лежеше бол-ен и рекол на внука м: Анче да му купи хамбургер и ние купивме направивме дома и му ставивме на маса, не е уште испратен и гладен е.
Така драги мои и Васови фб пријатели. Ангелите да го чуват. Ви благодарам на сите за убавите зборови. Сигурно тој се радува. Поздрав до сите вас“, напиша на Фејсбук, на профилот на Васил неговата сестра.

Претходна статијаИзгледа како дечко, а веќе е дедо, ова е внуката на познатиот Ју пејач кој кршеше женски срца (ФОТО)
Следна статијаСпецијален ден во семјството Црнокрак, Мики објасни се во неколку збора (ФОТО)