Му должат пола милион евра, Саша Поповиќ и оние од Гранд им земаат се на пејачите, а нивните паричниците се полни: Познатиот музичар откри се!

0

Хасан Дудиќ е уште еден во низата пејачи кои тврдат дека му е одземена исплата на авторски права и права на изведба од заработката од интернет платформата.

Во интервју за Курир тој тврди дека Гранд продукција му дол-жи пари, како и Миле Бас кој е сопственик на South Wind и дека сумата е околу 500.000 евра.
Дудиќ рече дека проблемот се обидува да го реши преку директорот на Гранд, Горан Шљивиќ, но дека е сигурен дека зад проблемот со исплатата на пари стои Саша Поповиќ.
-Откако се појави тој Јутјуб ме лиши-ја многу пари. Не сум стручњак, па не знам точно колку ми должат, но пријателите што се занимаваат со тие работи ми кажаа дека и Гранд и Поповиќ должат минимум колку и другите.
Од кога почна тој интернет канал сите ми ги прикачуваат песните од кои заработуваат и кога си го барам делот ме влечат. Значи, сигурно ми должат 500.000 евра, а верувам дека сега е уште повеќе.
– Миле Бас ми должи и многу пари, но тоа е друга приказна. Многу пати се обидов да се наплатам, им се јавував, одев, прашував… Но залудно. Жика Јакшиќ и јас се знаеме 100 години, секогаш сме биле добри, но тој сега е друг човек, не ме чуди ни што не ми помогна кога можеше.
Жика од кога стана „голем“, не одговара, нема време… Човек многу работи, се ќе пропадне без него, го разбирам (се смее).

– Неколку пати му понудив соработка, му пратив снимки и понудив некои мои песни, но одговор не добив. Се збогатија и ја уни-штија оваа музика, ако сме реални. Им земаат се на пејачите, мизерно е тоа што им остана, а паричниците се пополни и пополни.
Жика не се мешаше во проблемот околу парите што ми ги должи Гранд продукција, туку дипломатски ме пренасочи кај директорот Горан Шљивиќ. Шљивиќ е коректен човек, и во една прилика се договоривме, но неговата реализација и исплата на моите пари се уште не се случила, дури и ако поминале повеќе од година и пол од нашиот разговор.
-Тогаш ми рече да донесам список со сите мои песни и дека ќе ми се исплати разликата од претходните кри-тики, а во иднина автоматски дел од тој приход ќе добивам од моите хитови. Планирам повторно да одам на интервју за да видам што ќе се случи.
Морам да бидам искрен, не можам да му замерам на Шљвиќ што не се реализираше договорот, сето тоа го направија Жика и Саса. Му верувам на Шљивиќ, за кого верувам дека е добар човек. Но, ако не ги добијам парите, ќе ги туж-ам Гранд и Миле Бас.

Претходна статијаАктерот Дац откри од што треба да се пази Петре Шилегов во недела (ФОТО)
Следна статијаДенис Космонаутко раскажа приказна за својата сопруга и откри што всушност посакува (ФОТО)