Драгана Мирковиќ се врати во Србија, еве што е причината

Една од најголемите фолк sвезди на овие простори, Драгана Мирковиќ, даде хонорар од концертот за лекување на малиот Бошко!
Шестмесечниот Бошко Гуглета и неговото семејство се обидуваат да соберат средства потребни за лекување на детето, а тие имаат бројни познати и непознати хумани соборци, меѓу кои и Драгана Мирковиќ.
Една од најголемите sвезди на Балканот, тро-гната од приказната за судбината на момчето од Нови Сад, одлучи да го донира хонорарот за концертот што го одржа во Мали Зворник за лекување на мал херој кој води животна битка со мускулна атр-офија на ‘рбетот.
– Отсекогаш анонимно сум им помагала на најзагрозените бидејќи мислев дека човештвото е нешто што ние самите се збогатуваме помагајќи им на другите, и дека не му треба изложеност.
Меѓутоа, во последно време сфатив дека е многу важно повремено да привлекувам внимание на благородни дела, за што мојата млада колешка Рада Манојловиќ ми го даде најдобриот пример.
Таа да не се ангжираше јавно, прашањето е дали една девојка ќе соберела пари за да оди на потребната операција. Затоа, на овој начин, нетипичен за мене, решив јавно да им помогнам и да ги поканам сите оние што се во можност да ми се придружат и заедно да направат благородно дело и да го спасат животот на еден мал ангел.
Исто така, одлучив дека ова нема да биде крај, така што дел од средствата од сите мои летни концерти ќе бидат исплатени за хуманитарни цели – рече Драгана, која дојде во Србија за првпат по речиси година и пол поради пандемијата и веднаш даде пример како да се однесуваат.големи sвезди кои се првенствено луѓе.
Фолк царицата Драгана Мирковиќ својата летна турнеја „Доаѓаат подобри денови“ ја круниса со музички спектакл во Крагуевац на Хиподром пред повеќе од 20.000 луѓе, поради што за првпат дојде во Србија по година и пол отсуство откако почна пандемија.
-Добра вечер, жители на Крагуевац, добра вечер, Шумадијо, добра вечер, Србија – беа зборовите со кои Драгана им се обрати на присутните од целата земја и кои ја поздравија со аплауз.
Со музички спектакл во Крагуевац на Хиподром пред повеќе од 20.000 луѓе, фолк царицата ја круниса својата летна турнеја „Доаѓаат подобри денови“, и ова беше нејзино враќање во Србија по година ипол отсуство.
Таа возврати со песната „Уморем мајко“, со што се отвори програмата составена од десетици хитови што ја одбележаа нејзината кариера. Публиката во хор ја следеше својата омилена пејачка, која уште еднаш покажа зошто е ненадминлива кога се концертите во прашање.
Покрај музичката величина, Драгана на концертот покажа и човечност затоа што одвои дел од хонорарот за децата на Србија, но и професионален, затоа што ја поддржа младата Милица Јокиќ која ја распеа публиката пред фолк дивата но и премиерно нејзините нови песни.

Претходна статијаПознатата пејачка, ќерка на познат музичар откри дека добила понуда да влезе во политика (ФОТО)
Следна статијаПроф. д-р Даниловски: Зјаат празни дуќани, молови, кафани… А полни можеа да бидат