Живеевме 11 луѓе во трособен стан: Тешката судбина на Оливер Драгојевиќ

Денес се навршуаат точно три години од загубата на еден од најголемкте музичари во регионот, Оливер Драгојевиќ кој до самиот крај беше омилен на сите и посветен татко, дедо и сопруг.
Љбовната приказна помеѓу Оливер Драгоевиќ и неговата сопруга Весна е всушност неверојатна. Или, подобро кажано, совршено темпирана..

Тие се запознаа летото 1973 година и се венчаа десет месеци подоцна. Зошто совршено темпирано? Според признанието на Оливер, да се сретнеа една година по нивниот брак, кој на крајот траеше 45 години, немаше да има ништо!
Оливер тогаш беше непознат пејач, а само една година подоцна стана ѕвезда, објави Јутарљи лист.

– Да дојде Весна подоцна, никогаш немаше да се оженам за неа бидејќи ќе мислев дека е со мене за парите! – призна Оливер во биографската книга „Сплитска дика – од ѕидчето до вечноста“ напишана од новинарот и музички критичар Златко Гал. Подолу е извадок од книгата.
За време на неговото членување во групата на „Дубровачки трубадури“ и честите престои во Дубровник, Оливер ја запозна и својата идна сопруга Весна.

Тие се сретнаа на 13 мај 1973 година, што е – без сомнение – сосема точен факт. Имено, изворот на оваа информација е Весна, а не Оливер, која во такви „скокотливи“ работи како датуми и годишнини, не покажала типично машко заборавање за настаните што станале пресвртници во нивниот емотивен живот..
„… Јас секогаш велам дека имаше среќа што се оженив пред да станам популарен. Да дојде Весна подоцна, никогаш немаше да се оженам со неа бидејќи ќе мислев дека е со мене за пари!

Кога се вратив во Сплит во јули 1973 година, таа доаѓаше од Дубровник секој викенд. Беше упорна и по десет месеци одење стана моја сопруга … “, се довери Оливер во април 1995 година.

Оливер ги напушти Трубадурите тоа лето и се врати во Сплит, каде што се приклучи на новоформираната група Море. Пред да замине, тој дојде уште еднаш во Дубровник за да ги земе преостанатите работи, но и да се збогува со Весна.
“Не застанавме бидејќи секој викенд се возев со автобус за Сплит, а во понеделникот веќе бев во Дубровник на моето работно место, во болницата во Дубровник. По околу десет месеци, се уморив од сето ова големо патување и се преселив во Сплит. Се венчавме во пролетта 1974 година “, се сеќава Весна.

“Кога Оливер и јас дојдовме во Сплит, неговото семејство живееше во мал стан во тогашната улица 10 дивизија. Немаше место за нас таму. Земавме кредит, позајмивме пари и успеавме да го замениме станот за поголем.
Јас и Оливер – а потоа и децата, па ние петмина – бевме во една соба, Аљоша беше во другата со семејството, а мајката и таткото на Оливер беа во третата. Кујната беше заедничка.

По три или четири години веќе бевме единаесетмина и така живеевме следните осум години … Можете да замислите како беше: имавме ручек и вечера во две смени и секоја вечер беше „среќна вечер“ за нас. Оливер, децата и јас не се преселивме во нашиот стан до 1982 година “.
Оливер во тоа време очигледно немаше многу избор што и како да продолжи: мораше да игра за да преживее, дури и во „заедница“.

„Мојата пракса во групата „ Море “траеше само три месеци. Не можев да бидам подолго во бендот бидејќи морав да живеам од нешто. Ми рекоа, дојди во бендот како што знаеш, донеси ги своите инструменти и ќе свириш со нас.
Требаше да ми платат за нивната работа по свирката за свирки во слободни денови, односно во понеделник, кога бендот немаше фиксен ангажман. Но, никој никогаш не одвои пари за да ме исплати.

Во тоа време се женев, а куќата во нашиот дом веќе беше полна. Немав ниту пари за венчавката … па после „Море“ ја прифатив понудата на „Батала“. Таа зима игравме во Солин на подиумот во спортската сала “.

Весна се сеќава на тие денови: “Беше тешко. Оливер свиреше со Баталите за време на викендите во Солин, но она што бендот ќе го заработи, тој главно ќе го изедеше и ќе го испиеше во Аркада подоцна.

Ми се чини дека овој концерт со Баталите е всушност повеќе за Оливер. беше доказ дека тој уште се занимава со бизнис, дека се занимава со музика и дека е жив, отколку да се исплати финансиски. Работев како медицинска сестра и главно живеевме од мојата плата “.
Професорот Јосип Бепо Мирошевиќ, долгогодишен уметнички директор на Сплитскиот фестивал за поп музика, објави во јануари 1974 година, по истекот на конкурсот за нови композиции, дека програмата на Фестивалот сигурно ќе вклучува интересни дела од млади сплитски автори.

И Весна Драгојевиќ добро се сеќава на „Копакабана“ и почетокот на фестивалската кариера на Оливер.

“Дојде дома и ми пушти демо на” Копокабана “, ме праша дали можам да препознаам кој ја пее. Имено, никогаш порано не сум го слушнал како пее на сцената ниту знаев како звучи неговиот снимен глас, бидејќи тој е во Трубадур – не знаев дека воопшто свири пијано долго време!
Значи, Оливер ми ја пушти таа снимка полна со исчекување и веројатно желба за пофалба, и кога прашав кој ја пее, троппнав од прва : Златко Голубовиќ! “

Оливер стана татко на 25 октомври 1975 година, во време кога „Галеб и ја“ полека почнаа да ги привлекува ушите на публиката. Во тие години, синот Дино целосно го окупираше вниманието на Весна, додека кариерата на тато Оливер полека се вжештуваше, и тој се повеќе беше далеку од дома.

Но, Весна сепак вели дека бил грижлив и одличен млад татко. Штом Дино одеше и започна да комуницира со околината, Оливер, вели Весна, бил и негов татко и пријател.

Татко ми никогаш не ме форсираше со некои свои амбиции. Исто како и со браќата Давор или Дамир, тој никогаш не ни ставаше инструменти во раката само затоа што сме деца на познат пејаќ, не моравме да учиме да свириме или да одиме на музичко училиште, иако секогаш имаше клавијатури, гитари, кларинети на дома…
Се сеќавам, никогаш не бевме оптоварени со неговата работа и неговата слава. Иако изгледа како фраза, но ние секогаш бевме пријатели, одевме на море и заедно риболовевме, заедно игравме билијард, па дури и денес е незамисливо да не играме мал фудбал во Шрновница заедно “, вели Дино за неговиот татко .

На 29 септември 1978 година, Весна Драгојевиќ роди близнаци. Им ги дадод имињата како Давор и Дамир, бидејќи по раѓањето на нивното прво дете Дино, Весна и Оливер сакаа да ја зачуваат семејната традиција на иницијалите ДД.

Весна уште се памети како една од ретките бремени жени од Сплит, која дошла во родилиштето со јавен превоз.

“Навистина отидов во породилиште со јавен превоз, со сто килограми и стомак до заби. Оливер тогаш беше во Лондон, а нашиот сосед, кој инаку би ме однел во родилиштето, не беше дома.

Останав во болницата, а Оливер се врати за неколку дена и ме посети. Изгледав ужасно и тој ми рече дека сум толку отечена и нема срце да ме гледа. Во четвртокот вечерта се породив со близнаци “, се сеќава Весна.

Претходна статијаПочнаа да растат бројките на нови позитивни – мерки за неимунизираните најверојатно ќе мора да има
Следна статијаНашиот пејач, познатиот романтичар пак ќе стане татко (ФОТО)