Жугиќ се прости од Георгиевски: Вие бевте примерот по кој се градев и како уметник и како граѓанин

Театарот во Македонија утрово претрпе уште една загуба, откако беше обелоденето дека почина режисерот Љубиша Георгиевски.

Многу уметници на социјалните мрежи се простуваат од Георгиевски.

loading...

„Драг мој професоре,

нека ви е лесна земјата, а името и славата вечни!!!

Се гордеам што бев ваш студент, се гордеам на секоја наша професионална соработка, на секој миг и разговор поминат
со вас. Вие бевте примерот по кој се градев и како уметник и како општествено освестен граѓанин.

Почивај со ангелите драг професоре“, напиша актерката Јелена Жугиќ.

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски.

Оваа информација ја обелодени екс-директорот на Драмски театар, Роберт Велјановски на својот Фејсбук профил.

Георгиевски е роден во Битола, во 1937 година, а долго време беше и во политиката како претседателски кандидат во 1994 година, амбасадор на Бугарија и претседател на Собранието од 2006-2008-ма година.

loading...