Кате „Нели ти реков“ ја откри љубовната приказна со сопругот, а кажа и дали нејзините деца имале привилегии поради нејзината слава

0

Една од најдобрите и најпочитувани наши пејачи во фолк музиката е Катерина Танева, или “Нели ти реков”, која е присутна на нашата музичка сцена повеќе од дваесет и пет години.

Испеа многу хитови, меѓу кои најпознат е “Запри дожду”, а има учества и на најпознатите фестивали во Македонија, од кои највпечатливи се настапите на Валандово.

Денес Кате е сопруга и мајка. Таа со семејството живее во Скопската населба Припор, а во една прилика, беше посетена од екипата на Канал 5, за чија утринска емисија готвеше прекрасен специјалитет. Кате, освен пејачките способности, покажа дека одлично се снаоѓа и во кујната.

Во разговорот, Кате беше запрашана за дилемите и шпекулациите околу тоа дека нејзиниот сопруг е нејзин колега музичар. Еве го одговорот на Кате:

-Не, мојот сопруг не е музичар. Таквите шпекулации изминатите години се развија поради фактот што тој секогаш беше со мене на моите настапи.

Сепак, мојот сопруг има друга професија, а и последниве години, бидејќи настапите ни се претежно на свадбени веселби, тој и не е така често присутен на моите настапи“, објави Поглед.мк

Заедно со кавадаречко-неготинската група ,,Нели ти реков” оставија голем број на хитови во изминатите години, а минатата година дошло време секој да си продолжи по својот пат.

За ,,Фокус”, минатата година Танева открива која е причината поради која по повеќе од триесет години не настапува со членовите на ,,Нели ти реков” со кои биле како семејство, во добро и во лошо.

,,Нели ти реков,, е нераскинлив дел од мојот живот и мојата музичка кариера, па токму поради бендот и јас станав препознатлива како Кате од ,,Нели ти реков”.

Кога една група на луѓе заедно работи повеќе од три децении, ги дели успесите и падовите, секојдневните настани, заедно се радувала на достигнувањата, сосема природно е да ти биде како дел од семејството.

Со членовите имаме цела ризница од спомени, оставивме белег на македонската фолк сцена – вели Кате.

Кате е секако една од најубавите фолк пејачки на македонската народна сцена, која е скромна, ненаметлива, и може да се пофали со она што е најважно- квалитетни вокални спозобности и убави песни.

Музиката остана нејзината примарна професија, а и покрај многуте испеани песни, публиката најмногу ја памети по легендарната „Запри дожду“, како што напишавме погоре.

Освен по песната и гласот како слаевј, кавадарчанката Танева беше препознатлива и по својата природна убавина, а споредено со денес, за Кате како времето да застанало.

Катерина Танева дала интервју за Женски магазин, и таму зборувала за многу теми од нејзиниот живот, семејството, празниците, музиката…

– Не само за Велигден, туку и за останатите празници многу често сме отсутни од дома, бидејќи нашата професија е да го забавуваме народот, а посебно на празниците.

И покрај огромната љубов кон професијата, најтешко ми беше кога за празникот не бев со децата и сопругот“, изјавила Катерина а а потоа кажала детаљ за сопругот.

– Со сопругот Блаже сме од 1992 година. Седум години во врска, 24 години во брак, вкупно 31 година. И за сите овие години, тој е мојата најголема поддршка што се однесува на мојата професија.

Во исто време е мој најголем обожавател и критичар“, рекла Кате за сопругот, а инаку таа е мајка на две деца и за децата изјавила:

-Мојата ќерка и мојот син од мали се навикнати на тоа дека нивната мајка е јавна личност, и за нив тоа не е ништо чудно, туку секојдневие.

Но, од друга страна тие се многу совесни и не бараат да го искористат моето име за нивни привилегии на училиште или било каде“, рекла Кате. 

Претходна статијаНе ги бројам парите од бакшишот, ги давам на други, не ми се толку важни- Благица Павловска ептен изненади со оваа приказна
Следна статијаНиколина Пишек сака да го „лапне“ богатството на упокоениот маж, свекорот не се дава- нови детали од драмата со наследството на водителката