Млада се развела и останала сама со двете деца- се вратила од странство и почнала од нула: Животната приказна на Лидија Вукиќевиќ

0

Лидија Вукиќевиќ, како што велат многу генерации, жена со безвременска убавина која не старее и која успеа во она што многумина не успеваат да го направат, а тоа е да го запре времето.

Публиката ја памети по серијата што ја одбележа нејзината кариера, а често велат дека физички не се променила во децениите оттогаш.

Лидија е актерка, жена, пред се мајка, која со години ја заинтригира јавноста и со својот изглед и со приватниот живот кој никогаш никому не го подарила во чинија.

Својата инти мност не ја споделувала ниту со медиумите, ниту со повеќето луѓе околу неа бидејќи секогаш ги бирала оние кои се лојални и вредни.

Јавноста преку телевизиски и театарски улоги ја познава актерката, која исчезна во екот на кариерата, се омажи и роди две деца.

Неколку години подоцна таа се појави на малите екрани, а единствено што знаевте за нејзиниот семеен живот е дека се разведе и дека кариерата ја продолжува таму каде што застана.

На нејзиниот Инстаграм профил публиката за прв пат има можност да ѕирне во нејзиниот приватен живот, онолку колку што таа дозволува, да ги запознае нејзините навики, секојдневие, но и домот кој често ја остава без здив.

Лидија Вукиќевиќ открива детали кои до сега не и беа познати на јавноста, зборува за разводот со фудбалерот Митар Мркела, за макотр пната но успешна бор ба да одолее на секој наметнат предизвик кој може да ја деградира, но и за рецептот за подобра и поубава животот што таа го создаде за себе.

Нејзината убавина и физички изглед со години се предмет на шпек улации, покрај убави коментари, имаше и лоши, но и тврдења дека актерката не изгледа исто по природа и дека одлучувачка е нејзината програма за разубавување, а не мајката природата.

– Воопшто не се мачам со лоши коментари за мојот изглед. Луѓето имаат можност да ме гледаат на разни места, да гледаат емисии, да патуваат, да се движат низ градот и кога ќе ме сретнат во живо.

Јасно им е дека не сакам фотошоп и слични работи. Многумина велат дека изгледам уште поубаво во природа, не сум сретнала негативни коментари.

Никогаш не сум бегала од себе, да бегав немаше со години да имам виткана коса – изјавила Лидија и ја открила тајната на нејзината здрава коса која со години е јавна тема:

– Тоа е како талент, ако го имаш, ништо без труд. Мајка ми беше убава и негувана жена до крајот на својот живот и сите го кажуваа тоа.

До осмо одделение секогаш морав да ставам соодветна крема пред спиење. За време на средното училиште не се шминкав бидејќи таа не ми дозволуваше.

До ден денес не сум си дозволила да си легнам со шминка, ми влезе во мозокот, некаде го однесов тој нејзин модел. Ниту една жена не може да очекува да почне да се грижи за себе на 50 години и да се прашува зошто не успеала.

На почетокот на кариерата сними спот за песната на Халид Муслимовиќ, а неодамна по 38 години ја повторија соработката.

Актерката ги открива деталите од пријателствата кои ги смета за посебни, но зборува и за специфичноста на соработката која и значела многу на повисоко ниво.

– Халид и јас се запознавме пред 38 години, сега не се ни сеќавам каде. Тогаш актери и пејачи излегуваа на истите места и се дружеа.

Тогаш се знаеше кој е пејач, а кој актер и некако се препознавме, што е многу важно. Денес веќе не знаеме кој е кој, бидејќи таа хиперпродукција ја создаде и таа борба за пари.

Беше убаво време, а јас и тој бевме вистински пријатели, си посетувавме дома, се дружевме, ги познаваше моите родители. Халид предложи да снимиме спот, во тоа време можеби само што почнав да работам на серијата „Бољи Живот“.

Тоа беше успешна соработка, но подоцна животот не раздели. Живеев во странство, тој си го продолжи патот, но постојано одржувавме контакт. Преку некои луѓе често се поздравувавме, одржувавме телефонски контакт.

Неодамна син ми Андреј го сретна на прослава на фудбалскиот клуб чиј директор е и на мое изненадување бидејќи тоа никогаш не го прави, му пријде и рече чиј син е.

Знаеше колку го спомнував како пријател и на некој начин ја забрза таа друга соработка за која веќе се договоривме – рече актерката и додаде:

– За мене беше предизвик нашата соработка, како што минуваше времето од 38 години, бидејќи на животот гледам од аспект на времетраење. Траење на музика, актерска сцена, времетраење како личност.

Човек треба да остане нормален човек и да не подлегнува на предизвиците кои се секојдневни во животот. На кој начин? Да не се продаваш за една улога, за се што е површно.

Кога првпат работевме заедно имав околу 25 години, тој е една година постар од мене и навистина е убаво по 38 години да се повтори горенаведеното.

Кога сте со луѓе што ги сакате, кои се вистински, нема изненадувања, само продолжете таму каде што сте застанале. Си ветивме дека ќе ја повториме соработката и во наредните триесет и осум – се насмевна актерката.

Лидија признава дека никогаш не сакала да отстапи од себе, но тоа е и една од причините зошто успеала да се зачува во морето од вредности кои се повеќе го губат своето значење.

– Работев многу на себе и работам и денес. Каде и да се свртиш, вредностите се обезвреднуваат, приматот им се дава на некои луѓе и вести кои навистина не го заслужуваат тоа денес, само дојде време.

Вистинските мерила на вредноста исчезнаа, дури и во мојот бизнис, за многу работи нема публика, поединци да, но нема публика. Во денешно време површните работи поминуваат за половина час смеење што не можам да го прифатам.

– Отсекогаш сум велела дека убавината ми помага, најважно е што сум задоволна од себе, но со текот на времето сфатив дека ми стана потешко и во деловна и во приватна смисла.

Често се соочував со прашањето: „Дали глумиш?“ Како прво, јас не сум интровертна личност, прво сум многу искрена и зборувам од срце.

Или зборувам од срце или не зборувам воопшто, ако нешто е под моето ниво едноставно не ме интересира. Ова е многу бесмислено и површно прашање, бидејќи глумата е живот.

Не сум некој што ќе се напие кафе со некого, па би одела и сама. Секогаш повеќе ќе бидам сам отколку со било кој.

Секако, има луѓе кои им се наметнуваат, но и такви кои вие самите ги избирате, а јас сум некој кој направил одличен избор.

Јас сум некој што дава многу, единствено што не ми се допаѓа е преда вството и не можам да го простам тоа иако сум христијанин. Пробав неколку пати и ми се врати истото и реков, нема повеќе.

Уметницата ретко зборуваше за својата инти мност, за разводот со спортистор Мркела, но и за храбрата борба на жена која повторно почнува од нула, а за Курир открива како се борела со ситуација која воопшто не била лесна, како за неа така и за за нејзините деца.

– Кога жените велат, а јас во последно време многу го слушам ова: „Мојот поранешен сопруг е прекрасен маж“, тоа за мене е глупост.

Се поставува прашањето зошто тогаш се разведовте?! Се омажив од љубов, имавме деца за љубов и тоа е сосема доволно и прекрасно.

Во моментот кога сфативме дека сепак сме два различни света, бидејќи јас сум актерка, а тој спортист, решивме да се разведеме со заедничка согласност.

Кога сфативме дека немаме заеднички теми, што мислам дека е многу важно во врската, раскинавме. Сосема консензуално и коректно. И тоа е целата вистина, точно.

По пропаѓањето на бракот бев малку попаметна, па таа добра приказна ја негував после разводот и тоа само заради децата. Затоа што кога слушам дека жените остануваат во заедница, како што велат, поради децата, мислам дека тоа е само изговор и слабост.

Да се ​​разбереме, тоа е само лоша услуга за децата. Кога се разведов, останав без ништо, бидејќи дојдов од странство, каде што бев со него со години.

Имав храброст и почнав од почеток затоа што ако сакаш нешто, треба да почнеш од нула. Почетоците се за силни луѓе и можам да кажам дека сум.

Не се двоумев, не размислував дали ќе ги имам истите пари како порано. Не дозволив економскиот фактор да ми го уни шти животот, ме интересираа повисоки цели, изјави актерката и додаде:

– Тогаш луѓето уште велеа: „Лесно и е, има пари“, но тоа не беше така. Почнав од нула, отворив актерска школа. Целосното школување на моите деца, чекањето, екскурзиите, патувањата и се што оди со тоа, го презедов на себе.

Родителски средби, запознавање со друштвото, правење палачинки, учествував во се и се давав. Сериозно се посветив на таа улога.

Кога одев низ Србија да правам претстави или да предавам глума, тие одеа секаде со мене и беа добри. Она за што не можам да жалам до ден-денес е загубата на моите родители кои беа со мене цело време и учествуваа во секој момент, вклучително и часовите по математика и спорт.

Имав апсолутна поддршка, но мислев дека е добро само понекогаш и дека се пред се зависи од мене. Бев свесна дека најмногу можам да си помогнам и секогаш имав проблеми да побарам нешто од некого.

Татко ми е по потекло од Црна Гора и претпоставувам дека го имам тој ген со гордост и чест. Многу се мачев и не ми беше тешко, бидејќи бев среќна со моите деца.

Сè беше таму, морав да поминам низ милион работи, но никогаш не дозволив работите да излезат од контрола. Знаев да ги возам кај девојките, но паркирав на три блока подалеку, затоа што беа машки деца, за да не изгледаат како „мамини синови“.

Се грижев за нив како мали луѓе, за да имаат своја слобода, мама да не одлучува за се. Секогаш ја мр азев таа реченица „мамини синови“ – рекла Лидија и додала:

Клучот за нејзиниот успех кога е грижата и психофизичкиот изглед во прашање, како што вели, колку и да било напорно и напорно, никогаш не се занемарувала себеси и своите потреби, дури ни за доброто на своите деца.

Актерката открива зошто никогаш повеќе не се омажила и која е причината за неизмерната почит меѓу нејзините синови и неа како мајка.

Никогаш не се запоставив себеси заради моите деца, никогаш не го доведував во прашање моето ментално здравје, секогаш наоѓав начини да бидам среќна.

Кога си незадоволна мајка, ако постојано кукаш, тогаш таков прит исок им создаваш и на децата. Од нив направив здрави момци кои денес не ми должат ништо. Никогаш не сум сакала да се омажам, и да бидам искрена, не сум тип за тие работи.

Јас сум жена која сака слобода, но не во смисла да излегувам и да луду вам, туку да имам своја интимна слобода. Сакам да имам свое време да пијам кафе, да не морам да излегувам во одредено време и да се враќам во одредено време, повеќе сум за дома и семејство.

Се разведов рано, имав 38 години, но моите синови никогаш не сретнаа затворена врата. Ниту еден човек не спиел во мојата куќа, тоа никогаш не се случило, дури ни до денес.

Ова е многу важно за машките деца, тие се слаби на мајките во оваа смисла. Поради сето тоа, денес можам да кажам дека сум една среќна жена, не затоа што завршиле училиште, туку затоа што се добри луѓе“ изјавила Лидија, а пренесе Ало.

Претходна статијаТрифун Костовски оживеа спомен стар повеќе од 20 години- еве како луѓето околу реагираа на ова (ВИДЕО)
Следна статијаНоне се врати во Македонија и го отвори срцео: Тие очи не се за тебе, само кој да им објасни?