Спенџарска ги изненади сите, се фотна во мини бикини на рајска плажа во октомври (ФОТО)

Островската држава Сејшели се наоѓа во западниот дел на Индискиот Океан. Се наоѓа на 1.600 километри од брегот на Африка и е опкружена со Маурициус и Реунион на југ, Коморите на југозапад и Малдиви на североисток.
Првите Европејци што стапнале на Сејшелите биле Португалците во 1505 година, а во 1756 година Французите ја презеле контролата врз островот и ги нарекле Сејшелите по францускиот министер Jeanан Моро де Сешел. Британците ја презедоа контролата врз островите во 1814 година, а од 1976 година Сејшелите беа независна држава.
Оваа островска држава се состои од 115 острови, од кои само 33 се населени. Главниот град на Сејшели, Викторија, се наоѓа на островот Махе. Бидејќи во оваа држава нема домородци, локалното население се состои од имигранти Французи, Африканци, Индијанци и Кинези.
Во Сејшелите, трите официјални јазици се француски, англиски и креоли на Сејшели. Светлиот песок, тиркизното море, палмите и масивните гранитни карпи се нешто најубаво што ќе го видите во животот. Она што дефинитивно не треба да пропуштите да го видите е познатата саат кула која неодоливо потсетува на Биг Бен во Лондон.
Исто така, треба да се посети Националната ботаничка градина бидејќи изобилува со многу ендемични видови како што се палми, орхидеи, разни овошја и билки, а во неа може да се видат и желки стари околу 150 години.
На островот Праслин, постои еден од најмалите природни резервати во светот, познат како Вале де Мај, каде што расте ендемичниот вид палми Коко де Мер. Она што се уште треба да го посетите се Островот на птиците и тематскиот парк L`Union Estate & Copra Factory каде што можете да научите се за кокосот.
Сејшелите навистина се дестинација од соништата. Тиркизен остров каде ветровите, дождовите и сонцето обликуваат песок и вегетација, и каде што човекот се соединува со природата и заборава на секојдневните стресови.
Но, треба да се стигне и да се уверите во ова по долг лет од Истанбул. Местото не е само туристичка оаза, туку животот е поделен на луксузни комплекси и секојдневниот, обичен живот на локалното население.

Покрај океанот, секоја плажа, дива или култивирана, е како на фотографиите. Морето е тиркизно, но на туристите брзо им станува јасно дека ова место не е само направено од плажи, песок и боите на морето. Вегетацијата е невообичаена, главно се состои од панданусни палми и големи дождовни шуми, но исто така и од полиња со ванила и цимет.
Островот најдобро се посетува со автомобил, а автомобилот за изнајмување е прилично прифатлив. Туристи откриле прекрасна плажа за сурфање на југот на островот, каде што јаделе најубава „риба и чипс“, гледајќи ги силните бранови што се пробиваат до брегот. Таму, природата е навистина недопрена, кокосите се при рака, песокот е како брашно и токму тоа ви го одзема здивот најмногу.

Во близина се наоѓа ботаничка градина со многу ретки примероци од растенија, но и животни, како што се џиновски желки.
Сејшелите се меѓу лидерите во светот во однос на зачувувањето на животната средина, можеби затоа што тие се најчувствителниот островски екосистем кој имал можност да види присуство на луѓе како уништува одредени видови, како што се папагалот Сејшели, кафеава птица со бела боја око и морски крокодил.исчезнат. Реткиот црн папагал на Сејшели сега е заштитен.

Токму во овој рај отпатува македонската водителка и инфлуенсерка Јелена Спенџарска. Таа откако летово беше во Турција на Инста објави дека нејзина опсесија се патувањата и понуди рече дека би била среќна ако работи на промоција на патувања.
Спенџарска прво објави слика од скопскиот аеродром, и напиша: Уште еде летен одмор, најавувајќи дека оди на Сејшели, а потоа се чекираше од рајска плажа, во бикини и под сликата едноставно напиша: Ден 1.

Претходна статијаСинот на Марина Туцаковиќ коментираше на нејзиниот Инстаграм профил кој сè уште не е изгасен (ФОТО)
Следна статијаИлина Арсова, иако не успеа да гласа, откри на кого ја дава својата поддршка на изборите (ФОТО)