Сака постари жени, последната му беше 19 години постара од него: Љубовнит живот на главниот лик во филмот „Тома, Милан Мариќ

Милан Мариќ (31) е млад српски актер кој во последните недели го освои целиот регион глумејќи во филмот „Томa“ на Драган Бјелогрлиќ.
Филмот за кој сите зборуваат со денови е секако “Томa#. Потоци солзи течеа низ кината од премиерата на филмот до денес. Луѓето го доживеаја филмот емотивно, и поради филмската приказна, и поради меланхоличните песни на Томо Здравковиќ, и поради одличната главна улога што ја одигра Милан Мариќ во филмот.
Во паузите меѓу премиерите ширум Балканот екипата на Ноиз разговарала со Мариќ, за Тома како лик, за Тома како пејач, но и за Милан Мариќ кој не молчи за работите што го мачат во српското општество.

-Мислам дека ова е приказна за животот на еден чуден, тажен, нежен, донекаде себичен, осамен човек со неверојатен дар во себе, но и со сенка што го придружува во текот на неговиот живот.
Можно е ова да изгледа како филм за рокенрол ѕвезди, но не сме размислувале премногу за тоа. Сега, кога размислувам за тоа малку подобро, а Тома беше Елвис Присли од Југославија, само малку поинтересно бидејќи не беше момче на првата топка.
Тоа го надополни со глас, енергија, некој X фактор кој е многу тешко да се дефинира. А можеби и нема потреба од тоа. Понекогаш е убаво некои работи да останат мистерија, не мора секогаш да знаеме се за секого.
Како и да е, Тома беше свој. Дали некому му се допадна или не, дали некој може да каже ова или она за тоа, е ирелевантно. Тој беше таков каков што беше, и мислам дека тоа е најтешкиот дел.
Секој прави како што мисли дека е правилно и тоа е најдобро. Небитно е дали некој од страна ќе каже дека нешто требало да се направи вака, а не така. На крајот на краиштата, навечер одите во кревет со себе и со сите ваши одлуки. Повторувам, времето се смени. Имаше многу големи изговорени зборови, а премалку дела.

Луѓето копнеат кога некој ќе каже нешто, тогаш навистина го прават тоа. И да го поддржи она што го зборува со сопствениот живот.
Едноставно, по се што се случува на овие простори со децении, луѓето се недоверливи, и со целосно право. Потребно е да се работи бавно и внимателно за да се обнови довербата.

Мора да се соочите со сите сомнежи, отфрлања, потсмев и да истраете во градењето доверба. И тоа не е ни малку лесно, бидејќи животот на сите им оди добро и кој ќе се справи со тоа на крајот кога ќе биде како што е.
Тие креваат раце и гледаат во нивната работа и мислам дека уметниците и сите други јавни личности имаат одговорност кон општеството во кое живеат и во кое творат“, изјави Мариќ.
Иако не личи на упокоениот пејач, актерот разви емоција која остави неколкумина рамнодушни. Иако Мариќ сака да го држи приватниот живот подалеку од јавноста, познато е дека на почетокот на кариерата беше во врска со актерката Нина Виолиќ, која е 18 години постара од него.

Тие се запознаа во Белград, кога таа гостуваше во српската престолнина со претставата „Како преживеавме“. Милан тогаш имаше 24 години, а Нина 42. Тие беа во врска шест месеци, раскинаа кон средината на 2015 година, а за својата љубов речиси никогаш не зборуваа во јавноста.
„Патем, јас сум затворен човек и не сакам да зборувам премногу за себе. Ни тогаш не знаев дека толку ќе ги привлече медиумите. Ова беше поприсутно во хрватските медиуми, бидејќи таа живее таму.

За среќа, кај нас помина малку. Но, навистина беше лош контекстот во кој не ставија. Тогаш бев многу лут. Насловите беа ужа сни – „Хрватската пума заведе млад актер“, изјави Милан за Блиц во 2017 година.

Следната љубов на Мариќ за која се пишуваше беше славната српска колумнистка и блогерка Вања Бахиj, која е девет години постара од актерот. И таа врска се покажа неуспешна.
Како што пишуваат српските медиуми, актерот извесно време бил во врска со 19-години постарата претприемачка Јелена Павловиќ. Тие изјавија дека таа го напуштила својот долгогодишен сопруг поради Милан, но нејзиниот адвокат ги отфрлил сите обвинувања.

Според некои текстови во Србија, и оваа врска пропадна, а тоа го докажуваат и некои негови објави од Инстаграм во кои поттикнува промени во животот или изразува разочарување во љубовта.

Претходна статијаСања ѝ се заблагодари на „Брза кујна“, а доби интресна понуда од обожавател (ФОТО)
Следна статијаФолкерката Сани побара пари за да оди да гласа на избори и објави новост за враќањето на Мерак меана (ФОТО)