Ракија и црн бибер со крпа на врат, Спенџарска верува во народна медицина (ФОТО)

0

Водителката Јелена Спенџарска инаку по потекло од Берово, и е горда на свиојот роден крај. Таа неодамна беше на гости кај своето семејство и сподели слики од водопадите во Пехчево и напиша: Убавините на нашиот крај.
– Убавините во нашиот крај- најдоброто место за полнење батерии!!!!

Иако поретко се гледаме, денес сме цело семејство на куп, во посета на еден од водопадите во Пехчево.

Ако ве носи пат натака, мора да дојдете! Не само што е рај за душа туку е навистина мирно и прилично многу посвежо, сакам да кажам СЕ ДИШE!
Совет плус, испазарете и дојдете овде да си го зготвите ручекот“, рече Јелена од Пехчево.

– Спенџарска во последно време споделува мудри цитати на Инстаграм и многумина ја споделуваат. Таа неодамна рече: Да ти кажам нешто… На жена никогаш немој да и се претставуваш подобар маж од тоа што си, зашто таа не бара подобар маж.

Жената сака маж кој НЕА ЌЕ ЈА НАПРАВИ ПОДОБРА ЖЕНА! Во секоја смисла подобра! Прочитај си го тоа уште еднаш“:
Спенџарска беше на летување со својата внука и до сликата што ја објави со неа пoкрaj хотелскиот базен во Анталија напиша:

Да бидеш тетка е нај COOL нешто на свет!!! Го сакаш детето, се грижиш за него, си играш со него и кога ќе стане ‘неподносливо само го враќаш кај родителите“.

– Да живееш убаво. Што тоа значи за тебе? За мене, убавиот живот се сведува на моите навики.
Сите мали, навидум не толку важни ритуали кои ги практикувам секојдневно иако понекогш и не сакам да ги правам толку многу, тие ме креираат мене и мојата вредност во ова општество.
Малите компоненти од нашиот живот не прават големи. Да одам на трчање и кога не ми е баш до тоа. Потрагата по зеленчук во фрижидерот кога сакам да направам салата наместо шпагети. Кога бирам книга наместо филм.
Кога одам на кафе да знам во кој ТОЧНО локал сакам да седам, зашто не ми е сеедно. Да знам што точно сакам да облечам зашто не ми стои се. Ваквите наши секојдневни избори му даваат убавина на нашиот живот.

Не е во убавината на твоето лице, или колку мажи те сакаат или колку пари заработуваш. Како се носиш со себе си кога си лута, уморна, фруст-рирана итн.
Тоа е твојата убавина. И тоа е наша супер сила која не прави силни. Се надевам дека сите, вклучувајќи ме и мене, го започнавме летото како супер херои.

Искрено можам да ви кажам дека никој не ме инспирира толку како што јас си се инспирирам самата себе!“; порача Јелена.
Познатата водителка објави слика од својот , но и видео дом и по гласот се познава дека таа е настината. Сепак, Спенџарска најави дека ќе оди на медиа патување низ Македонија и Албанија, во Битола, Прилеп, Преспша, Пустец и Корча.
-Знаете дека јас со македонскиот туризам не сум BFF но сепак ќе одам. Па, ако сте натака, може да се дружиме“, рече Јелена, а пота објави дека верува во народната медицина со оглед на тоа како се лечи:
-„Ланчето“ е на врат, ракија со црн бибер, стар лек кој секогаш функционира“, рече Јелена.

Претходна статијаМарко Дај побрзај откри: Се женам во среда!
Следна статијаЕве што прави музичарот Коки на клупа пред Драмски (ФОТО)