Гоца Божиновска на разглас им се обрати на комшиите, цела населба ја слушна

Веjко Ражнатовиќ ја напушти куќата на семејството Шијан само 15 минути откако пристигна на прославата по повод раѓањето на синот на Мирко Шијан. Вељко и Мирко се инаку другари од деца, а сега се и баџанаци.

Сопругата на Жељко, Богдана e сестра на Бојана Родиќ која утрово го роди синот Зоран. Мајка на Мирко Шијан е познатата пејачка Гоца Божиновска.
Причината за заминувањето на Вељко не е позната, а веднаш откако ја напушти куќата на Шијан, излезе Мирко. Шијан излезе да ги испрати гостите и на собраните новинари им откри дека лудо се забавува на прославата.

Пејачката Гоца Божиновска неодамна се сети на својата свекрва додека беше во брак со Зоран Шијан, а претходно и со Раде Вучковиќ и откри каква врска имала со нив.
Во оваа прилика, Гоца откри дали нејзиното искуство вели дека свекрвата е за сè виновна.

– Не. Немам такво искуство. Имав две свекрви и ги обожавав. Јас нив и тие мене. И, се обидувам да ја натерам снаата да ме сака.

Таа (Бојана) е нормално дете, убаво, добро и се надевам дека ќе имаме добри односи. Сега односите ни се како мед и млеко – рече Гоца, и додаде:
– Имав две свекрви, едвај чекав да станам наутро и кога видов дека нема да пиеме кафе, а живеевме во ист двор, зборувам за мајката на Зоран, едвај чекав за таа да дојде.

Таа навистина никогаш не се мешаше во ништо, што би направила, како би го сторила тоа, што ќе облечам.

После приказната дека Даниела и Богдан Родиќ, родителите на нејзината снаа Бојана, го финансирале реновирањето на нејзината вила во Сурчин, се огласи пејачката Гоца Божиновска.
Имено, Фолкерката објасни дека нејзиниот син Мирко Шијан и снаата Бојана го насликале подот, за да купат некои работи што им одговараат за внатрешно уредување, но дека Родиќ немаат никаква врска со тоа, бидејќи кружат некои гласини.

– Нема што да ја реновираме куќата, само им го обоивме подот! Нашата куќа е во добра состојба и нема што да се реновира, но ја менуваме бојата на sидовите на првиот кат – вели Гоца.
Гоца Божиновска со децении живее во Сурчин и сега одлучи да ја сподели среќата со своите сограѓани, па им се обрати на сите преку звучник.

Се уште не е познато дали Божиновска е свесна дека може да се слушне и на улица, или дали некој намерно го вклучил озвучувањето, но Гоца има што да каже:
-Сакам да ја поздравам снаата, мојата кукла и да го бакнам внукот, мојот Зоки. Те сакам многу и биди сигурен дека ова се луѓето што ги сакам најмногу на светот.

Извинете, недостасува само едно лице, но се надевам дека ќе не види. Тој се бореше за ова за мојот син да го има и да ужива во тоа – рече Гоца преку звучникот, споменувајќи го нејзиниот упок оен сопруг Зоран Шијан.
Нејзиниот говор можеа да го слушнат оние што живеат неколку улици подалеку од неа.

Претходна статијаЌерката на Чолиќ изгледа како модел, еве каде одмара (ФОТО)
Следна статијаЕчи Едно име имаме, Елена Велевска пее за весело машко друштво, сите во тpанc (ФОТО)