Иако пет години го нема на овој свет, желбата на познатиот актер ќе се исполни

0

Српската актерка Анастасија Ања Мандиќ вредно ја искористи 2020 година работејќи на новата серија „Азбука од нашиот живот“, чија премиера ќе биде оваа година.

Актерката откри дека го читала сценариото во еден здив и дека се чувствувала одлично работејќи на новиот проект. Во серијата, нејзината најдобра пријателка ја игра Анѓелка Прпиќ, со која Ања исто така се дружи приватно.

“Со години се дружев, се разбира, и во бизнисот. Анѓелка, можам да кажам, влезе во мојот живот кога ја правевме серијата” Андрија и Анѓелка “. И од тогаш, сфативме дека нè врзува меѓусебно почитување, поддршка и љубов.

Јас ја играв нејзината кума во серијата, така настана нашето кумство и пријателството се прелеа во животот.

Во суштина сме многу поврзани, како мојот мал круг на пријатели и таа е една од моите најголеми пријателки. поддршка, и професионална и приватна “, рече Ања.

Покрај работата, актерката е посветена и на нејзиниот син Андрија, кого го доби со нејзиниот по коен сопруг, познатиот глумец Милорад Мандиќ Манда.

Како што вели таа, нејзиниот наследник ѝ е двигател и сила, а тој неодамна изрази една желба.

“Мојот син е во тие години, па пред некој ден ми рече дека не сака да зборувам за него јавно и дека би сакал да ја има неговата приватност. Го слушав и слушав.

Мислам дека е важно да се почитуваат и да се поддржуваат децата. Секако воспитувањето дете е одговорност за секој родител на планетата, не само за мене.

Само имам желба да бидам здрава и добра личност. Што и да одлучи нека направи. Некои работи ќе ги избере за себе и ќе научи што е негова одговорност.

Јас сум тука за да му бидам ветер во грб. Го избрав својот пат и благодарна сум им на моите родители за тоа “, рече Ања.

Прославениот актер Милорад Мандиќ Манда по чина ненадејно на 15 јуни, во 2016 година на 56-годишна возраст, откако се разболе на сцената за време на изведбата.

Неговото срце престана да чука на театарските штици, додека тој го играше капетанот Кук во претставата „Питер Пан“. Иако времето минува, неговото семејство, пријатели и колеги не се помируваат со предвременото заминување на Манда.

Сите го чуваат споменот на големиот актер и борец за театарот „Бошко Буха“, чие реновирање го започна и кое сè уште не е завршено.

– Нашата идеална мисија е да станеме Национален театар за деца и младинци на Србија по сите изведени дела, што значи обединување на театрите „Пинокио“ и „Полжав“ на едно место – ова го рече Манда за Курир во една од неговите последни интервјуа.

По заминувањето Манда, беше назначен нов менаџер, драматургот Игор Бојовиќ, кој за Курир изјави дека желбата на Манда сепак ќе биде исполнета.

– За некои три-четири месеци ќе започнат работите во театарот, потоа ќе се реконструира сè што ќе се реконструира. Од времето кога Манда си замина, па сè до сега, сè се прави цело време.

На сите ни е тешко без него – жал ми е што тој не успеа да заврши сè и да го отвори театарот. Неговиот сон ќе се оствари, исто како и Нушиќ – се оствари – вели Бојовиќ.

Претходна статијаНе е важно материјалното, блазе секому што те има: Адријана Алачки со внуката претстави важна личност (ФОТО)
Следна статијаМакедонска актерка раскажа случка од имунизација: Се обидоа да ја тргнат оградата, да не истуркаат и да влезат преку ред